C# a .NET vs Java ??

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
marion
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 10. 2008 11:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od marion »

Ve druháku si máme vybrat jeden z jazyků, nemůžu se rozhodnout a proto se obracím na toto fórum. Nemám moc představu co chci dělat do budoucna. Chápu, že oba jazyky mají svá pro a proti, což by bylo asi na věčnou diskusi jako téma Win vs Linux. Chci se rozhodnout podle stylu přednášek a cviční. Takže prosím napište jaké máte zkušenosti a dojmy, případně jak se vám zdálo náročné získání zápočtu/zkoušky?
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od R.U.R. »

Měl jsem C# s Ježkem. Ježek je velmi velmi náročný, C# ovládám celkem dobře a měl jsem ze zkoušky 3, protože Ježek bazíruje na absolutních detailech, takže to byla spíš loterie.
Nicméně mnohem, těžší je získat zápočet. My to měli tak (a asi to bude letos podobné), že bylo potřeba:
  • chodit na cvičení a udělat zápočťák - to je ta lehčí část
  • napsat zápočtový test. Praktický test v labu na několik hodin, docela drsný, a vyhodil lidi třeba proto, že měli ve výpisu někde navíc nějaké bílé znaky - projdi si fórum, píše se tam o tom celkem dost.
  • vypracovat domácí úkol. Ten byl možná náročnější než zápočťák, zadání bylo asi na pěti stránkách formátu A4, a opět vyhazoval i za relativně malé chyby, bez toho aby měl člověk nějakou možnost si to nějak opravit... Navíc neuznal úkol odevzdaný pár hodin po deadline, přestože to pak opravoval asi měsíc... A pro neúspěšné byl ještě náhradní domácí úkol, který byl ještě těžší než ten první (bylo to netriviální rozšíření původního zadání)...
Pokud vím, tak spousta spolužáků tenhle předmět nemá, protože nezískali zápočet.
Jinak Ježek sám je na C# opravdu odborník, zná ho snad víc než vývojáři .NETu, takže to je samozřejmě +. A C# jako jazyk mám rád. Ale tím asi končí důvody, proč si tenhle předmět zapsat.

Na Javu půjdu až teď, takže o té snad napíše zase někdo jiný...
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od QZuzka »

Chodila jsem na Javu.. A letos si ji zopakuju..

Zkouška mi přišla taková, že ti, kdo si moc nevymýšleli, důkladně přečetli slidy a měli trochu štestí, mohli mít v pohodě jedničku, ti kdo si mysleli že "javu/programovat přece umí" se točili i kolem dvojek, trojek, přišlo mi, že většina procházela dobře..
Úkol byl docela v pohodě, docházka taky.. zápočtovou písemku (tj odladit program za tři hodiny u počítače) jsem nějak neprošla, i přes velké množství pokusů.. A tam bývala relativně vysoká neúspěšnost..
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Necroman »

marion píše:Ve druháku si máme vybrat jeden z jazyků, nemůžu se rozhodnout a proto se obracím na toto fórum. Nemám moc představu co chci dělat do budoucna. Chápu, že oba jazyky mají svá pro a proti, což by bylo asi na věčnou diskusi jako téma Win vs Linux. Chci se rozhodnout podle stylu přednášek a cviční. Takže prosím napište jaké máte zkušenosti a dojmy, případně jak se vám zdálo náročné získání zápočtu/zkoušky?
Pokud se nebojis vyzvy a umis uz celkem programovat, tak doporucuju zapsat si oba predmety :)
V praxi se to rozhodne hodi, jsou si dost podobne, jen na nektere detaily je treba dat si bacha. Navic budes moci teoreticky delat stejny domaci zapoctak na oba predmety, pokud to tak jeste funguje.
Pokud ale zadas jen jeden, tak bych sel asi do C#, ten je mi blizsi a dnes asi i rozsirenejsi pro hledani uplatneni.
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
marion
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 10. 2008 11:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od marion »

Teda řeknu vám, vy mě děsíte :)
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od beaver »

Ja bych doporucil C#. Srovnat predmety z hlediska vyuky nemuzu (protoze uz je to davno), ale C# mi prijde jako jazyk s velkym potencialem do budoucna, ktery se navic poucil z chyb Javy.
Btw. predem varuji, ze muj nazor je dost jednostranne vychyleny, protoze nemam Javu rad a naopak se mi moc libi C#.
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Jan Koko3ka

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Jan Koko3ka »

Já bych taky doporučil C# - ostatně taky jsem se tak loni rozhodl, ze stejných důvodů. Měl jsem v něm již nějakou praxi a mám ho víc v oblibě.

Bohužel až semestr ukázal, jaká to byla chyba.

Domácí úkol byl nakonec jen jeden, zadaný až v druhé půlce semestru. Dlužno podotknout, že se zadání několikrát drobně pozměnilo v průběhu, kdy jsem příklad řešil. Program to byl velmi rozsáhlý, leckdy větší než ten zápočtový. Byla to první věc, kterou jsem nesplnil.
Na zápočtových písemkách jsem byl všeho všudy 4x a ani jednou se mi nezadařilo - nemyslím si, že bych byl zrovna dobrým programátorem, ovšem o náročnosti těchto písemek mě utvrdila úspěšnost kolektivu, který psal písemku se mnou - nebylo výjimečné, že test nenapsal nikdo. Ze zadání jmenuji: Grafický server, hra Logik, aplikace alá Excel, aplikace pro formátování textu do sloupců vedle sebe a pod sebe (formát novin a časopisů). Tolerance chyb při odevzdávání byla nulová, taková je má zkušenost. Podstatná byla samo-sebou také složitost.

Zkouška byla to jediné, co jsem si odbyl, ještě ke všemu za 2, ale až napodruhé. Zápočtový příklad jsem pak přirozeně ani neodevzdával.

Byl bych nerad, aby si čtenář tohoto příspěvku myslel, že kritizuji styl výuky nebo se snad lituji a snažím se ukázat, jak jsem byl ukřivděn - to ne. Jen si myslím, že tenhle předmět je opravdu náročný. Letos jej zkusím znovu, ale s pojistkou ve formě Javy.

Velmi silně nedoporučuji zapsat si pouze C#.
Uživatelský avatar
lukax
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 45
Registrován: 12. 1. 2009 11:32
Typ studia: Informatika Bc.

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od lukax »

Bitva o Marion je asi už prohraná, ale vy ostatní vězte, že C# je skutečně hodně zajímavý jazyk a že ultratěžké předměty jsou přece to, za čím jsme na Matfyz přišli, takže :-)
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Osiris »

lukax píše:Bitva o Marion je asi už prohraná, ale vy ostatní vězte, že C# je skutečně hodně zajímavý jazyk a že ultratěžké předměty jsou přece to, za čím jsme na Matfyz přišli, takže :-)
Ano, a proto si zapíšu Kombinatoriku a grafy III :D

Co se týče Javy vs. C#, tak jsem absolvoval Javu a není to těžký předmět - měl docela velkou úspěšnost.
Osiris
Uživatelský avatar
sulthan
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 184
Registrován: 17. 10. 2006 20:08
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 9, Prosek
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od sulthan »

I kdyz jsem programator Javy, v C# jsem psal rocnikac a bakalarku (vedouci nemel rad Javu ;)) a urcite to neni spatny jazyk, i kdyz sem tam se mi v nem oproti Jave par veci hodne nelibi. Diskuze o tom, co je lepsi a co ma vetsi budoucnost ale nema smysl. Osobne se priklanim k nazoru zapsat si oboji - stejne si myslim, ze v programovani nejde tolik o znalost jazyka, jako spise o znalost knihoven!
Cim dele v nejakem jazyce budete programovat, tim lepe ho budete znat a ocenite i jeho finesy.
If you can't have what you want, want what you have.
sokola
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 2. 2009 22:28
Typ studia: Informatika Bc.

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od sokola »

lukax píše:Bitva o Marion je asi už prohraná, ale vy ostatní vězte, že C# je skutečně hodně zajímavý jazyk a že ultratěžké předměty jsou přece to, za čím jsme na Matfyz přišli, takže :-)
Tys teda udeřil hřebíček...ultratěžké předměty.. za sebe bych měl říct třeba fialová lingebra 2 :( Ještě štěstí, že prerekvizitou je prográmko 2, které nemám :-P Jinak, du do Javy.
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Lukas Mach »

lukax píše:ultratěžké předměty jsou přece to, za čím jsme na Matfyz přišli, takže :-)
Podle toho popisu mi pripada, ze tenhle predmet je spis "random" nez "tezky" a kvuli tomhuhle sem sem teda urcite nechodil. Na druhou stranu o tom, ze je neco tezky (Zaklady Unixu, OZD, Analyza, ...) sem uz slysel hodnekrat a nejak to vzdycky slo vyresit tim, ze si to clovek mlatil do hlavy dost dlouho.
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od beaver »

Lukas Mach píše:Podle toho popisu mi pripada, ze tenhle predmet je spis "random" nez "tezky" a kvuli tomhuhle sem sem teda urcite nechodil. Na druhou stranu o tom, ze je neco tezky (Zaklady Unixu, OZD, Analyza, ...) sem uz slysel hodnekrat a nejak to vzdycky slo vyresit tim, ze si to clovek mlatil do hlavy dost dlouho.
Tady je obecne problem, jak dobre zkouset tyhle prakticke predmety. Jednak je potreba overit, ze to student umi a jednak je potreba to zvladnout s rozumnymi zdroji (na cas studenta, na cas a narocnost opraveni...). Jestli mas napad, jak to vylepsit, klidne nahod. Kdyz bude vypadat zajimave, pretlumocim ho Pavlovi.

Btw. testy jsem videl a souhlasim, ze jsou tezsi. Na druhou stranu myslim, ze random v zadnem pripade nejsou (snad jednie pokud se na ne student vubec nenauci).
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od R.U.R. »

C#: Random to docela je:
  • V písemce jsou otázky, na které člověk často nemusí znát odpověď, protože ve chvíli, kdy to napíše, tak na něj kompilátor zařve... Neříkám, že je k ničemu ty odpovědi neznat, ale není to zdaleka nutné a občas ani užitečné (na co si budu pamatovat nějakou věc, kterou použiju málokdy, když vím, že až to budu potřebovat, tak mi prostředí/kompilátor poradí). Lepší by možná byly třeba kusy kódu, ve kterých je nějaká logická chyba, a tu najít a odstranit... A pokud jde o úlohu typu "vylepšete tento zdrojový kód", pak bych preferoval, kdyby hodnocení nebylo tak striktní (za co člověku vynadá prostředí nebo překladač a poradí mu co s tím, to prostě není závažná neznalost)
  • Zápočťáky a domácí úkoly jsou hodnoceny opravdu hnidopošsky. Uznávám, že je nejrychlejší pustit program na testovací vstupy a porovnat výsledek se správným řešením, ale drobné odchylky by mohly být alespoň trochu tolerovány, pokud základ programu a většina výstupů jsou v pořádku. Všichni víme, že nějaký miniaturní bug, který se projevuje jen občas, anebo se projevuje jen částečným pokažením výstupu, je často velmi obtížné nalézt, a nezřídka to trvá i hodiny... Pak je to prostě o tom, že někdo má štěstí a ten bug si tam neudělá (a jde spokojeně domů), a ten druhý ho nemá a má smůlu. Přitom mohou oba být stejně dobrými programátory, klidně i napsat stejný kód, akorát se ten méně štastný někde uklikne, upíše, nějaký kus kódu vloží omylem na špatné místo, přehlédne nedopsanou nebo špatně uzavřenou if-else větev, zavolá omylem jinou metodu, rozhodne se během práce něco vyřešit jinak a na jednom místě tomu zapomene přizpůsobit kód... a milióny dalších věcí, které podle mě nedělají programátora špatným (OK, opravdu důsledný programátor se toho třeba nedopustí, ale člověk přece není stroj...).
Všechno je to jen imho, ale stojím si za tím.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od hippies »

Ja si zas stojim za tim, ze musis umet odladit vlastni kod. To je snad minimalni mozny pozadavek na programatora, ne?
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“