Pultonovaci matice pro laserovou tiskarnu

Přednáška pokrývá základy 2D i 3D počítačové grafiky algoritmy pro kreslení a ořezávání v rovině, použití a zobrazování barev, zvětšování barevného rozlišení, kódování obrazu a rastrové grafické formáty, lineární transformace a projekce, metody reprezentace a zobrazování 3D scén, algoritmy výpočtu viditelnosti. Přednáška je doplněna cvičením - výroba modulů do knihovny JaGrLib v jazyce Java. V letním semestru na ni navazují přednášky pro vážnější zájemce Počítačová grafika II (PGR004) a Pokročilá 2D počítačová grafika (PGR007).
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Pultonovaci matice pro laserovou tiskarnu

Příspěvek od HonzaK »

Ahoj,
v zadanich z minulych let se docela casto objevuje ukol vytvorit pultonovaci matici pro laserovou tiskarnu a pro nejaky dany pocet vstupnich odstinu,
proto bych se rad ujistil, zda dobre rozumim tomu, jak na to:

Daneho problemu se zrejme tykaji tyto slidy:
http://cgg.mff.cuni.cz/~pepca/lectures/pdf/mono.pdf

Jelikoz ta tiskarna ma velke rozliseni, tak nelze pouzit pravidelny rastr, ma se tedy zkonstruovat nejaka matice pro "teckovy" rastr - tzn. rastr, kde
budou v kazdem vzorku cerne (event. bile) pixely sdruzeny k sobe, aby vytvareli ruzne velke "tecky". Postup, jak takovou matici vytvorit, ale neni jednoznacny,
musi proste jen splnovat to, aby rastr byl "teckovy", aby cim tmavsi odstin to je, tim je vetsi pocet cernych pixelu ve vzorku a aby byla schopna rozlisit dostatecny pocet odstinu
(tzn. matice musi byt dostatecne velka). Je to ok, nebo je potreba zohlednit jeste neco ?

Na onech slidech vyse je ukazka konstrukce teckoveho rastru (slide 16), nejsem si ale jisty, jestli ji uplne chapu:
Je ukazan postupny "vyvoj" te matice vzorku pro vyssi a vyssi odstiny, vzorek je generovan ze dvou mist soucasne, matice je radu 10x10 => rastr je schopen rozlisit 50 odstinu (resp. 51) - ty vybarvene ctverecky symbolizuji cerne tisknute pixely, ktere jsou sdruzovany k sobe (do "tecek"). Ty obrazky ale nezachycuji vzorky sousednich odstinu, jen nekolik nahodne vybranych, protoze se od sebe lisi vetsim poctem tisknutych pixelu (a nebo ten rastr rozlisuje mene nez 50 odstinu a jednostlive odstiny se od sebe lisi vice nez jednim pixelem). Chapu tohle spravne?

Pokud tomu tedy dobre rozumim, tak co se presne chce u te zkouskove ulohy - mam tam nakreslit nejakou posloupnost obrazku jako je na tech slidech (s adekvatne velkou matici)?? :) Nebo to staci jen nejak slovne popsat?

Diky moc za kazdou reakci!
Uživatelský avatar
DZuXO
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 1. 2009 11:28
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Pultonovaci matice pro laserovou tiskarnu

Příspěvek od DZuXO »

Ahoj, Nie som si isty ci je to co teraz napisem uplne spravne, ale dufam ze pomoze :) .
No co sa tyka tej matice, urcite musi byt iba jedna, "vyvoj matice" je v podstate popisany cislami, ktore obsahuje. Resp, tie cisla zarucuju ako sa bude bude spravat ten prechod obrazku do odtienov sedej... Vezmi si, ze jas pixelu vzdy porovnavas s odpovedajucim cislom tej matice.
Je to napisane v tomto uryvku zo slajdov prednasajuceho. (sl.17)
uryvok zdrojoveho kodu z prednasky
uryvok zdrojoveho kodu z prednasky
EDIT: pozor, tento uryvok zarucuje iba prechod do ciernobieleho obrazku, nie do odtienu sedej... paron, moja chyba :(

Vacsie cislo znamena vyssi jas (aspon myslim...). Z toho vyplyva, ze s cim vacsim cislom porovnavas, tym svetlejsi ten vysledny pixel bude. Takze potrebujes male cisla v strede matice, aby si dosiahol to, ze v strede budu urcite pixely z povodneho obrazku a okolie bude co najsvetlejsie (pojde do stratena). Ziskas tym tecky, ako su napriklad na tomto obrazku z prednasky. Cim vacsia matica, tym vacsie tecky.
Takze sa tymto dostavam k pointe... z toho co som vyssie napisal, by malo vyplyvat, ze aby si toto teckovanie dosiahol, tak potrebujes maticu, ktora bude mat cisla v spirale. Spirala sa bude zacinat cca v strede matice s najmensimi cislami a bude sa zvacsovat smerom ku okraju.

Priklad:
matica rozptylu pre tecku
matica rozptylu pre tecku
matica.PNG (1.82 KiB) Zobrazeno 4186 x
Este som si nie uplne isty tym, ci moje riesenie je spravne pre laserovu tlaciaren... viem, ze pri ciernobielych sa zvycajne pouziva pravidelna matica rozptylu.
Niekde som o tomto cital dobry clanok... skusal som ho teraz najst no nedari sa mi to, chvilu som si myslel ci som to necital v knihe, ale tam som to taktiez nevedel najst. V kazdom pripade ak si spomeniem nahodou (ako to zvycajne byva, tak pri uplne irelevantnej cinnosti :D ) tak dam vediet.
UIRA — UIRA Isn't a Recursive Acronym.
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pultonovaci matice pro laserovou tiskarnu

Příspěvek od HonzaK »

diky za odpoved, chapal jsem, jak se s tou matiic pracuje, jen jsem nevedel, jestli nechce nejaky urcity zpusob pro vytvareni - neco jako ta spirala vypada dost rozumne, diky
Odpovědět

Zpět na „PGR003 Počítačová grafika I“