Substituovatelny nebo ne?

Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Substituovatelny nebo ne?

Příspěvek od Keleen »

Mam trosku problem se substituovatelnosti...uz jsem si tu definici nkrat precetl, myslel jsem, ze jsem ji i pochopil a presto, jeho ilustracni priklady mi nesedi...mohl by me nekdo kopnout co uvazuju blbe pls?:)

Je to na slidu 28, predikatova logika /PL0_1.pdf/.
dole se tam pise, ze napr. A[f] je substituovatelny, ale ja kdyz to zkousim podle te definice tak nachazim v podfli A volny vyskyt u a proto to kvuli definici nemuze byt substituovatelny...zrejme neco nechapu, snad to nekdo pochopi a bude vedet poradit.

Diky.
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Tipoval bych, že Bu[f] a Au[f] jsou přehozené, tzn. že do B lze dát f za u ale do A ne. Ve slidech je to obráceně.
Uživatelský avatar
Vlk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 5. 2006 12:28

Příspěvek od Vlk »

No vypada to, ze na slajdech je to spatne.

Ta definici je sice formalne presna, ale docela nepruhledna. Nicmene je to jednoduche, zkusim to popsat jinak.
O substituovatelnosti ma smysl hovorit jenom pri substituci do formule (do termu to jde vzdycky). Do formule se dosazuje paralelne, ale jen za volne vyskyty (to co pak vznikne je instanci puvodni formule). A aby byl term substituovatelny, tak se zadna promenna, ktera je v nem obsazena nesmi po substituci svazat k nejakemu kvantifikatoru.

Asi jsem to popsal jeste nepruhledneji nez original, ale aspon mate dve varianty.
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

jj na slajdoch je chyba (na slajde 28 dokonca dve), na 27 je jedna (medzi spocitajte, ma nieco co sa neda substituovat)
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

No asi to nejsou jediný chyby (viz jiný vlákno). Tak snad tam těch chyb není tolik co u Jirovskýho ve skriptech :-)
Uživatelský avatar
Dan
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 32
Registrován: 17. 1. 2006 13:32

Příspěvek od Dan »

No ja som sa zucastnil len jednej prednasky z logiky ale pamatam si, ze xyby v slidox boli celkom caste.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

ja byl na dvou prednaskach cca do pulky a co si pamatuju, tak na jedny mel chyby fakt na kazdym druhym slajdu, takze slidy moc vazne nebrat :twisted:
Odpovědět

Zpět na „2005“