Umělá Inteligence 23.6.

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Bimbinbiribong
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 28. 1. 2017 12:14
Typ studia: Informatika Bc.

Umělá Inteligence 23.6.

Příspěvek od Bimbinbiribong »

1. Základy složitosti a vyčíslitelnosti (Vlach)
Otázka: Třídy a vztahy mezi nimi
Zkoušení bylo v pohodě, vypsal jsem definici deterministického TS, nedeterministického TS, definoval běh TS v čase a paměti f(n), TIME(f(n)) a další, a několik vztahů mezi TIME SPACE NTIME a NSPACE. Hierarchii nechtěl.

2. Datové struktury (Gregor)
Otázka: Splay stromy
Vypsal jsem poznámky z Marešovy přednášky. Podle všeho nechtěl rigorózně zacházet do důkazů, stačilo jenom overview. Nakonec padla otázka, jaká bude reálná složitost INSERTu při m vložení, na což jsem odpověděl, že pokud m je dost velké, tak O(m log m).

3. Reprezentace znalostí (Gregor)
Otázka: Rezoluční metoda a unifikace
V podstatě chtěl to, co se dělalo na logice v druhém ročníku bakalářského studia. Trochu jsem neznal pojmy a dokázal jsem vysvětlit rezoluci jenom pro konečné teorie, ale stačilo asi na 2 (můj odhad, neříkají to číslo).
Začal jsem s rezolucí ve výrokové logice, popsal jsem proč je korektní, s úplností byl problém kvůli nekonečným teoriím. Prý to řeší věta o kompaktnosti (tu jsem si nepamatoval).
Pak jsem se vrhnul na rezoluci v predikátové logice a v rámci toho unifikaci. Tam je docela dost těch preprocessingů, co jsou potřeba (otevřená forma, prenexní tvar, skolemizace, grounding). Něco z toho jsem nevěděl.

4. Přírodou inspirované počítání (Fink)
Otázka: Rojové optimalizační algoritmy
Vypsal jsem Particle Swarm Optimisation podle Nerudy + https://www.youtube.com/watch?v=JhgDMAm ... iMirjalili a Ant Colony Optimisation podle https://www.youtube.com/watch?v=783ZtAF ... iMirjalili.
Samotné kroky algoritmu jsem sepsal podle Nerudy. Ptal se jak inicializovat, tak jsem odpověděl:
(a) Nemám předchozí informace - nasampluju z nějakého vhodného intervalu uniformně,
(b) Tuším, kde se nachází správné řešení - nasampluju z normálního rozdělení se středem v odhadu řešení.
Stačilo.

5. Strojové učení a jeho aplikace (Mrázová)
Otázka: Genetické algoritmy, evoluční algoritmy a schémata
Popsal jsem Simple Genetic Algorithm, operace na něm, potom jsem o evolučních algoritmech řekl, že to je zobecnění SGA pro různé úlohy. Potom jsem se věnoval schématům, odrecitoval jsem větu a dokázal jí (nadprůměrná schémata která jsou krátká ...).

Zkoušející byli příjemní, zkoušku studenti všichni dali.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“