11.1 - zkouška, předtermín - Kral

Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

11.1 - zkouška, předtermín - Kral

Příspěvek od Donarus »

Tak sem napisu zadani ktere jsem dostal a jeste nejake ktere jsem dostal abych na ne mohl psat z druhe strany :D

moje zadani:
1) Napiste definici izomorfismu grafu. Nakreslete vsechny neizomorfni grafy s nejvyse tremi vrcholy. Nakreslete take vsechny neizomorfni stromy s peti vrcholy.

2) Dokazte vetu charakterizujici orientovane grafy, ktere maji uzavreny orientovany eulerovsky tah

3) pro prirozena cisla n=1,2..... urcete pocet vsech usporadanych dvojic (A,B) takovych ze A (je podmnozinou) B (je podmnozinou) {1,2,......,n}

4) kolik je vzajemne neizomorfnich grafu s 8 vrcholy, jejichz kazdy vrchol ma stupen 0 nebo 2 nebo 7?
zadani c.2:
1) napiste zneni bin. vety. Rozvinte dle ni vyraz (x - 1/2y)^4 (numericky dopocitejte)

2) uvedte eulerovu formuli vcetne predpokladu a s jeji pomoci ukazte, ze kazdy rovinny graf obsahuje alespon jeden vrchol stupne nejvyse 5.

3) necht uplny graf Kn na mnozine vrcholu {1,2,.....,n} ma hranu {i,j} ohodnocenou cislem i+j. naleznete minimalni kostru a spoctete jeji vahu.

4) dokazte vetu o 4 barvach pro kazdy rovinny graf bez trjuhelniku. S vyjimkou vety o ctyrech barvach muzete pouzit jakekoliv tvrzeni z prednasek, aniz byste je dokazovali. (navod: vyuzijte toho, ze rovinny graf bez trojuhelniku nema "prilis mnoho" hran a proto ma vrchol "maleho" stupne)

zadani c.3:
1) napiste definici tranzitivni relace na mnozine X. urcete , ktere z nasledujicich 3 relaci R1,R2,R3 na mnozine X = {1,2,.....} jsou tranzitivni (zduvodnete.):
(a) xR1y <=> x=y+1
(b) xR2y <=> |x-y| je sude cislo
(c) xR3y <=> x>y/2

2) zformulujte princip I a E a dokazte ho. Uvedte presnou formulaci ("pro kazde n >= 1 a pro kazdych .....").

3) ktere z nasledujicich vyroku jsou spravne? zduvodnete (samozrejme).
(a) grafy G a H jsou isomorfni, prave kdyz existuje bijekce f: E(G) -> E(H)
(b) jestlize jsou grafy G a H isomorfni, pak existuje bijekce f: V(G) -> V(H) takova, ze kazdy vrchol u(patrici do V(G)) ma stejny stupen jako f(u).

4) pro kazde n rozhodnete, zda existuje graf se skore (2,2,.....,2,3,3,.....,3) (n dvojek a n trojek)

zadani c.4:
1) definujte pojem bipartitniho grafu. Kdy je graf Cn (kruznice na n vrcholech) bipartitni? (zduvodnete)

2) zformulujte a dokazte spernerovu vetu o maximalni velikosti systemu nezavislych podmnozin n-prvkove mnoziny.

3) dokazte vetu o 4 barvach pro kazdy rovinny graf bez trojuhelniku. s vyjimkou vety o ctyrech barvach muzete pouzit jakekoliv tvrzeni z prednasek, aniz byste je dokazovali. (navod: vyuzijte toho, ze rovinny graf bez trojuhelniku nema "prilis mnoho" hran a proto ma vrchol "maleho" stupne)

4) je dana relace O na mnozine Z. Rozhodnete, zda O je reflexivni, symetricka, antisymetricka a tranzitivni relace:
(a) xOy <=> x^2 = y
(b) xOy <=> 3|(x+2y)
(c) xOy <=> |x| < |y|
(d) xOy <=> |x| >= |y| (vetsi nebo rovno)

doufam ze jsem vam alespon trosku pomohl, ja uz to mam zdarne za sebou tak preji vam hodne stesti. :)
Jo a Kral je fakt v pohode...
ja jsem dostal toho orientovaneho eulera a to je fakt vec kterou jsem dostat nechtel ... vpodstate nic jsem o tom nerekl bo jsem se v tom sam nejak totalne zamotal ze uz jsem pak ani nevedel jak to chci vlastne dokazat tak jsem to vzdal ... mno a ten priklad 3 ze zadani 1 ma vyjit 3^n ja se k tomu nedobabral, i kdyz posleze si myslim jsem byl uz na dobre ceste, tak mi to kral ukazal ... :) no proste jsem to dal pod me ocekavani veril jsem si vic :D
Uživatelský avatar
Hans
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 12. 2007 20:07
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Jižák
Kontaktovat uživatele:

Re: 11.1 - zkouška, předtermín - Kral

Příspěvek od Hans »

Byl jsem tam dnes taky a dal sem to bez nejaky vetsi pripravy (sice za tri, ale mam to). Bylo evidentni, ze Kral nema zajem nikoho vyhazovat. Dokonce se mu ani nechtelo davat trojky a radsi doporucoval zkusit si to jeste jednou bez toho, ze byten termin pocital jako neudelanej. Kdyz se na to clovek podiva, tak to musi zarucene udelat.
Návštěvník

Re: 11.1 - zkouška, předtermín - Kral

Příspěvek od Návštěvník »

ja som mal:

1. binomicka veta + rozvinut dvojclen (x-y)^7
2. vetu (+dokaz) o uzavrenych eulerovskych grafoch
3. maximalny pocet hran rovinneho grafu bez C3 + plus nakreslit takych graf na 6 vrcholoch
4. v istej skupine ludi aspon 1/2 hovori En, aspon 1/2 hovori Cz a aspon jedna polovica hovori De. dokazte dvoma cudzimi jazykmi hovori aspon 1/6 ludi (pouzite PIE)

riesenie:
3. staci modifikovat vetu o pocte hran v rovinnom grafe. pozor vsak na to, ze stromy na malo vrcholoch su problematicke a treba ich osetrit zvlast
4. toto som do PIE nevedel vobec nasackovat, tak som to urobil uplne trivialnym rozborom na urcite situacie ktore mozu nastat
Odpovědět

Zpět na „2007“