Buffery/IO operace v B-stromech

Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Tuetschek píše:
twoflower píše:V podstate si rozumime - REWRITEm jsem nazval vsechny prepisy, ale shodneme se v tom, ze jen u te posledni nactene stranku usetrim seek time. Jedine, cemu jeste nerozumim, proc nepocitas btt na ten jeden "rychly" REWRITE (tzn. proc tam mas jen 2r a ne 2r + btt). Vzdyt nejdriv se mi disk otoci na zacatek bloku (to je 2r) a pak jeste musim ten blok zapsat, takze + btt, nebo ne?
Jo aha ... promin ... asi jsem to necetl dost detailne. S tou operaci REWRITE nam ten cas rikali na cvikach a myslim ze je to tak i ve skriptech. Ja myslim ze je to tim, ze kdyz ten blok poprve nacitas, disk uz se zaroven otaci, takze vlastne spotrebujes (s + r) + (2r + btt), takze oproti jenom nacteni o 2r navic.
To mi neni moc jasny :) V situaci pred REWRITEm te stranky, kterou jsem prave precetl, mam hlavu v pozici za tim spravnym blokem. Potrebuji zase na jeho zacatek, tedy 2r. Ale jeste preci potrebuji provest ten zapis...
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuetschek »

twoflower píše:To mi neni moc jasny :) V situaci pred REWRITEm te stranky, kterou jsem prave precetl, mam hlavu v pozici za tim spravnym blokem. Potrebuji zase na jeho zacatek, tedy 2r. Ale jeste preci potrebuji provest ten zapis...
No jasne ale mas ji ZA tim spravnym blokem a chces PRED nej -- tj. ten cas CELE otacky se pocita uz od zapocteni toho cteni (a data se prenasi zaroven s otacenim disku) ... to btt pak pocitas az za zapis.

Nebo to muzes brat tak, ze jsi ZA spravnym blokem, a po tom zapsani dat budes zase ZA nim (tj. presne 1 otacka), takze (s+r+btt) + 2r -- data pro zapis se prenaseji behem otaceni a zapisuje se taky behem otoceni.
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Tuetschek píše:
twoflower píše:To mi neni moc jasny :) V situaci pred REWRITEm te stranky, kterou jsem prave precetl, mam hlavu v pozici za tim spravnym blokem. Potrebuji zase na jeho zacatek, tedy 2r. Ale jeste preci potrebuji provest ten zapis...
No jasne ale mas ji ZA tim spravnym blokem a chces PRED nej -- tj. ten cas CELE otacky se pocita uz od zapocteni toho cteni (a data se prenasi zaroven s otacenim disku) ... to btt pak pocitas az za zapis.

Nebo to muzes brat tak, ze jsi ZA spravnym blokem, a po tom zapsani dat budes zase ZA nim (tj. presne 1 otacka), takze (s+r+btt) + 2r -- data pro zapis se prenaseji behem otaceni a zapisuje se taky behem otoceni.
Uz to chapu :) Diky moc!
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almer »

A nesamanite tu trosku?

Podle mne cteni je s + r (v prumeru 2r pri nejhorsim) + obsah pasky / velikost bloku * btt? nebo se pletu?

A nebo je to staci s + r + 2*r kdyz to ctu celou stopu?
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
pardot
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 9. 8. 2005 10:36
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pardot »

Almer píše:A nesamanite tu trosku?

Podle mne cteni je s + r (v prumeru 2r pri nejhorsim) + obsah pasky / velikost bloku * btt? nebo se pletu?

A nebo je to staci s + r + 2*r kdyz to ctu celou stopu?
btt = Block Transfer Time

Teda precitanie bloku bude:
s (presun hlavy nad spravnu stopu) + r (priemerny cas za ktory sa disk otoci dostatocne, aby bol zaciatok bloku pod hlavou) + btt (precitanie bloku)

Ked citas celu stopu(predpokladas, ze data su usporiadane za sebou), tak to je zase s+r (nastavenie hlavy na zaciatok 1. bloku) + 2*r (cela stopa je kruznica, takze disk sa musi otocit znovu az na zaciatok 1. bloku)
aja
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 5. 2006 09:02
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Buffery/IO operace v B-stromech

Příspěvek od aja »

Hmmmm....
nevyresil jste teda nekdo ten priklad nakonec? Ja fakt nevim jak by se to delalo :?
Kolik je potreba tech bufferu teda, ktera z tech moznosti co tu byly vyjmenovany je spravna (jestli teda neni spravne jeste neco jineho :lol: )?
Computers are useless. They can only give you answers. - Pablo Picasso
Calm down -- it's only ones and zeros.
Bug? That's not a bug, that's a feature. -T. John Wendel
Odpovědět

Zpět na „2006“