[Zk] 16.1.2017

Předmět poskytuje informace o architektuře operačních systémů a funkcích správy procesů, správy paměti, ovladačů periferií, systémů souborů, sítí, bezpečnosti. Všechny funkce jsou ilustrovány na současných operačních systémech, implementace vybraných funkcí je procvičována tvorbou výukového operačního systému.
Uživatelský avatar
CiTrus
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 6. 2014 14:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

[Zk] 16.1.2017

Příspěvek od CiTrus »

Nenašel jsem tu moc informací o tom, jak se nové Operační systémy zkoušejí, tak přikládám pár vlastních poznámek.

Formát zkoušky je hodně písemný. Dostanete dvě stránky s 15 otázkami a máte dvě hodiny na jejich písemné zodpovězení. Otázky byly méně či více rozepisovací, obecně dvojího druhu. Na začátku byly 2 velké otázky za 8b a 7b. Zbylých 13 otázek byly malé po jednom až dvou bodech.

Velké otázky byly:
1. Naimplementujte spinlock a recursive lock pomocí spinlocku a operací wake() a sleep(). Vysvětlete problémy na multiprocesorové architektuře a jejich možné řešení.
2. Mějme systém s 32-bitovými fyzickými a virtuálními adresami. Navrhněte a popište vhodný mechanismus stránkování. Podrobně definujte záznamy a datové struktury ukládané pro každou stránku, a mechanismus překladu. Zvolte si velikost stránky a okomentujte, pro jaký účel se hodí.

Malé otázky byly evidentně vybrány z cvičení ve studijním textu. Vyplatí se několikrát procvičit seznam otázek ze studijního textu, který jsem před několika dny hodil sem na fórum: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=383&t=11168

Časově to vycházelo tak tak. Pár lidí odevzdalo tak pět minut před koncem. Já píšu pomalu, takže jsem tak o minutu přetáhnul. Byla nám ovšem nabídnuta možnost přesunout se do kabinetu a ještě chvíli psát (končila nám rezervace místnosti).

Výsledky ještě nevím. Tůma říkal, že se s písemkami zavře do místnosti a až to doparsuje (odhadem za týden), výsledky zapíše do SISu. Hodnocení se řídí podmínkami předmětu (součin čísel U a P), ústní část se nekoná.

Pocit ze zkoušky mám dobrý.
Odpovědět

Zpět na „SWI004 Operační systémy“