Zkouška 18.9.07 showhint, průběh zkoušky, postřehy

Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Zkouška 18.9.07 showhint, průběh zkoušky, postřehy

Příspěvek od Ošklivý sup »

Dnes bylo již známé zadání Showhint, což je aspoň podle mne to z těch lehčích.

Tedy najít všechny spustitelné soubory, obsahující v názvu zadané slovo, soubory se hledají jen v adresářích z proměnné PATH. Výsledek vypsat jakou název s celou cestou, ale setřídit jen podle názvu.

Zakázáno používat test -x na zjištění zda člověk má práva soubor spustit, musí to napsat ručně (prý to je to hlavní na tomhle zadání). Pak se nesmí příkazy jako id a group, seznam group si člověk zase musí vysosat sám z /etc/group

Je dobré vědět jak vypadá obsah proměnné PATH a jak z něj dostat jednotlivé adresáře.

Pak se musí pro daného uživatele najít všechny skupiny, ve kterých je zapsán.

Pokud máte už z PATH adresáře, jen najdete vnich všechny soubory, jednoduše pomocí ls, soubory otestuje zda je má tento uživatel právo spustit. Pokud je to binární soubor, stačí mít jen právo x, u shellového skriptu právo r a x (poradil že to zjistíme jednoduše pomocí find a když find vrátí něco kde je "shell tak je to skript").
To zase přes ls -l, jen u skupin musíte otestovat všechny skupiny, ve kterých uživatel je.

Výsledek setřídíte. Já to dělal tak že už když sem si je vypisoval ty soubory, uložil jsem si celý název s cestou a k němu vedle oddělený dvojtečkou jen název. Pak jsem výsledek setřídil podle druhého sloupce a ten následně odřízl.



Je důležité to mít celé promyšlené a snažit se to dělat co nejjednodušeji, algoritmicky. Sám Forst říkal, že mu nějaký zapomenutý středník nevadí, ale když se kouká co tam děláme za věci tak..... (třeba že nemáme používat find, když projde celé adresáře i do hloubky a nám stačí jen samotné adresáře, což se udělá primitivně ls, nebo neopakovat zbytečně příkazy dokola, když to jde udělat jednou a výsledek si zapamatovat atd..).
Jinak bacha, nevím jak u jiných zadání, ale tady byl čas 2 hodiny a ani o minutu déle, doběhl čas, Forst vstal a všem to vzal.

Výsledky:
Přihlášeno 15 lidí, přišlo 10.

1x jednička
2x dvojky
4x asi za 3, ale s těmi říkal že chce tu písemku probrat
3x smůla (jeden to vzdal zřejmě sám, druhý přišel o hodinu pozdě a moc to asi nestihl, třetí prý napsal super analýzu problému, ale už nestihl samotný program)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

jen připomínka .. když jsem to dělal já, tak to se mnou chtěl taky probrat a dal mi jedničku, .. že to chce probrat neznamená 3-4, ale že něco nepochopil
Odpovědět

Zpět na „2006“