Zkouška 18.5.2007

Návštěvník

Zkouška 18.5.2007

Příspěvek od Návštěvník »

Tak dnesni zkouska, to byl mazec. Rikal, ze protoze je to predtermin, vyzkousi na nas uplne nove ulohy, dal nam vybrat cislo mezi 55 a 60. My vybrali 56, coz byl uloha: Napsat CVS.
CVS je system pro vyvojare softwaru, kdy je nekde centralne ulozen "repozitar" (proste strom adresaru a souboru), ktery je zapotrebi synchronizovat s jednotlivymi kopiemi u jednotlivych uzivatelu. Meli jsme udelat skript, ktery bude umet 3 mody:

1) cvs.sh checkout user host remotepath
Timto se stahne pomoci prikazu SCP a SSH ze serveru (user@host:remotepath) kompletni repozitar do aktualniho adresare.

2) cvs.sh update [-r revision] [file1, file2, ...]
Timto se ma aktualizovat (smerem ze serveru do lokalniho pocitace) repozitar. Aktualizovat se ma budto podstrom, ze ktereho je tento prikaz spusten, nebo soubory zadane na prikazove radce. Pokud je nektery z parametru adresar, ma se aktualizovat cely jeho podstrom. Co je to "-r revision" napisu na konci.

3) cvs.sh commit [file1, file2, ...]
Aktualizace smerem od lokalniho pocitace na server. S prikazovou radkou plati to co u #2.

Ted problemy:
1) Revize (-r revision): Kazdy soubor ma svoji verzi (cislo). Pri kazdem commitu se jeho verze zvysi o 1. System si ma na serveru uchovavat informace o vsech zmenach tak, aby byl schopen rekonstruovat obsah repozitare v jednotlivych verzich. Ovsem je zakazano ukladat od kazdeho souboru vsechny verze. Pokud se zavola "update -r XXX" stahne se revize c. XXX. Pri kazdem commitu se jednotlivym souboru
2) Zamek: Vzhledem k tomu, ze se systemem muze pracovat vice uzivatelu zaroven, je nutne pri zmenach jej zamykat. Tady stacilo zamykat cely repozitar.
3) update a commit uz nema parametr "user host path" takze je nutne tyto udaje nekam ulozit.
4) pri updatu se ma v souborech nahradit vyskyt $Id:....$ za $Id: jmenosouboru verze datum casulozeni$

Mohli jsme si do repozitare ukladat libovolne informace, jak na serveru, tak na lokalnim pocitaci. Nechtel po nas abysme vytvareli repozitar. Ten jsme meli brat tak, ze uz existuje v tom formatu v jakem potrebujeme.

Zkouska zacinala v 11:00, psat jsme zacli v 11:50, skoncili v 13:50 a kousek. Ja jsem nestih skoro nic, celkem jsem dal ten checkout, trochu updatu a konec. Jestli todle nekdo dal cely, tak to je buh.

Jak to dopadne na ustim sem jeste postnu.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Takže jsme tam v 15:30 byli a výsledky:

5x 1
2x 2
0x 3
2x 4

S nikym nic neprobíral, jen řekl, jak se to mělo řešit, jak jsme to většinou dělali a rozdal známky. Myslím si, že hodnotil mírně, ale to je, vzhledem k tomu jak obtížná úloha byla, celkem pochopitelné. Já jsem dostal nakonec za 2, takže happy 8)
Návštěvník

riesenie

Příspěvek od Návštěvník »

Mohol by si prosim ta napisat to forstovo riesenie? ako si to vlastne predstavoval... thx
Odpovědět

Zpět na „2006“