Koho to zajímá?

Zaujalo tě neprocedurálko?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Koho to zajímá?

Příspěvek od hippies »

Ne že bych snad byl nějakej divnej, ale Neprocedurální programování mě okouzlilo, tak by mě zajímalo jak jste na tom Vy.Jestli :roll: či 8)
Uživatelský avatar
Lada
Donátor
Donátor
Příspěvky: 165
Registrován: 9. 1. 2005 10:17
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Slaný / zácpa na Evropské

Příspěvek od Lada »

nemuzu rict ze bych z toho neco umel... ale ten pristup k programovani se mi docela zamlouva, proste zase neco uplne jinyho... a rek bych ze to ve me zanechalo nezapomenutelny zazitek :D takze souhrnem 8)
Hail to you, champion:o)
Uživatelský avatar
wintermute
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 23. 5. 2005 22:06
Typ studia: Informatika Mgr.

Příspěvek od wintermute »

Prolog mě docela zaujal, ale u funkcionálního programování mi přijde, že to spíš programátorům hází klacky pod nohy.
krystof
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 18. 1. 2005 15:15
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Brno / 17. Listopad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krystof »

wintermute píše:Prolog mě docela zaujal, ale u funkcionálního programování mi přijde, že to spíš programátorům hází klacky pod nohy.
heh no ja bych rek prave naopak. aspon co se tyce praktickeho programovani. Ve funkcianalku muzu napsat program resici problem s rozumnou slozitosti na par radku (oproti proceduralnimu programku, kde mam misto map a zip ruzny divoky for-cykly), kdezto v prologu se musim kua zamyslet nad tim, aby mi to vyslo v polynomialnim case a ne v exponencialnim.
Uživatelský avatar
darkness
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 15. 1. 2005 13:24
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: pod mostem (Nuselskym)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od darkness »

8)
Kuba
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 92
Registrován: 2. 6. 2005 22:55
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kuba »

No, ještě před 2 dny jsem měl odpor k NPRG. Teď jsem se to začal pořádně učit a zjistil jsem, že je to něco uplně jinýho a docela zajímavýho, ale nic to nemění na tom, že se k tomu po zkoušce asi nikdy nevrátim a chybět mi to nebude.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

krystof píše:
wintermute píše:Prolog mě docela zaujal, ale u funkcionálního programování mi přijde, že to spíš programátorům hází klacky pod nohy.
heh no ja bych rek prave naopak. aspon co se tyce praktickeho programovani. Ve funkcianalku muzu napsat program resici problem s rozumnou slozitosti na par radku (oproti proceduralnimu programku, kde mam misto map a zip ruzny divoky for-cykly), kdezto v prologu se musim kua zamyslet nad tim, aby mi to vyslo v polynomialnim case a ne v exponencialnim.
Souhlas, mnohdy je to v Haskellu i efektivnější, protože nedělá nic, co nemusí. Prolog je na tohle trošku zrádnej, ale je o dost přehlednější. A jeden příklad za všechny proč mám Prolog rád: to derivování je v něm stejně nejjednodušší... Prostě jsou oblasti, kde se jeho použití vyloženě nabízí.
Kuba
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 92
Registrován: 2. 6. 2005 22:55
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kuba »

hippies píše:
krystof píše:
wintermute píše:Prolog mě docela zaujal, ale u funkcionálního programování mi přijde, že to spíš programátorům hází klacky pod nohy.
heh no ja bych rek prave naopak. aspon co se tyce praktickeho programovani. Ve funkcianalku muzu napsat program resici problem s rozumnou slozitosti na par radku (oproti proceduralnimu programku, kde mam misto map a zip ruzny divoky for-cykly), kdezto v prologu se musim kua zamyslet nad tim, aby mi to vyslo v polynomialnim case a ne v exponencialnim.
Souhlas, mnohdy je to v Haskellu i efektivnější, protože nedělá nic, co nemusí. Prolog je na tohle trošku zrádnej, ale je o dost přehlednější. A jeden příklad za všechny proč mám Prolog rád: to derivování je v něm stejně nejjednodušší... Prostě jsou oblasti, kde se jeho použití vyloženě nabízí.
Ano, zrovna s tímhle se nedá nesouhlasit. Další takový případ je Eliza.
krystof
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 18. 1. 2005 15:15
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Brno / 17. Listopad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krystof »

Kuba píše: Ano, zrovna s tímhle se nedá nesouhlasit. Další takový případ je Eliza.
no, u derivaci bych souhlasil, s elizou uz bych si nebyl tak jistej - eliza pracuje tak, ze hleda s textu konkretni fraze a nejak na ne reaguje, ne? Tedy na takovyhle program bych spis ocenil jazyk, co umi pekne pracovat s regularnima vyrazama... Prologovsky backtrack tu, rek bych, moc k vyuziti neni...
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

krystof píše:
Kuba píše: Ano, zrovna s tímhle se nedá nesouhlasit. Další takový případ je Eliza.
no, u derivaci bych souhlasil, s elizou uz bych si nebyl tak jistej - eliza pracuje tak, ze hleda s textu konkretni fraze a nejak na ne reaguje, ne? Tedy na takovyhle program bych spis ocenil jazyk, co umi pekne pracovat s regularnima vyrazama... Prologovsky backtrack tu, rek bych, moc k vyuziti neni...
Nemám to teď tak docela promyšlený, ale řekl bych, že Prolog je v unifikaci fakt dobrej, takže by to mělo jít taky pěkně, .. A mimochodem, backtrack vhodným pořadím termů a řezem lze docela slušně donutit k efektivnějšímu postupu, než jen tupej backtrack.
krystof
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 18. 1. 2005 15:15
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Brno / 17. Listopad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krystof »

hippies píše:A mimochodem, backtrack vhodným pořadím termů a řezem lze docela slušně donutit k efektivnějšímu postupu, než jen tupej backtrack.
no to jasne, ale to se pak uz z predikatovyho programovani stava pomalu proceduralni :twisted:
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

krystof píše:
hippies píše:A mimochodem, backtrack vhodným pořadím termů a řezem lze docela slušně donutit k efektivnějšímu postupu, než jen tupej backtrack.
no to jasne, ale to se pak uz z predikatovyho programovani stava pomalu proceduralni :twisted:
Uznávám, že ten řez není tak docela to ono, ale to přerovnání je naprosto čistý. Jde to i bez řezu, ale nesmí se najít chytrák co dá středník (resp. interface mu to nesmí dovolit) :wink:
Uživatelský avatar
sandius
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2005 00:52
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Tabor / Troja
Kontaktovat uživatele:

pl

Příspěvek od sandius »

Tak ja taky prispeju svoji troskou. Haskell me nejak zvlast nezaujal, presneji receno nejak si nedokazu predstavit, v cem je zas az tak skvelej. Oproti tomu Prolog se mi libi -- je (jak) delanej na vyuziti v data-miningu, umely inteligenci nebo zpracovani prirozenyho jazyka. Coz jsou teda zhruba veci, co me zajimaj... takze tak. Prolog ruleez :)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

hippies píše:
krystof píše:
hippies píše:A mimochodem, backtrack vhodným pořadím termů a řezem lze docela slušně donutit k efektivnějšímu postupu, než jen tupej backtrack.
no to jasne, ale to se pak uz z predikatovyho programovani stava pomalu proceduralni :twisted:
Uznávám, že ten řez není tak docela to ono, ale to přerovnání je naprosto čistý. Jde to i bez řezu, ale nesmí se najít chytrák co dá středník (resp. interface mu to nesmí dovolit) :wink:
Jde to i bez řezů i proti chytrákům se středníkem - ale kód se ti potom začne plnit "\+" anebo "not"ama. Což už taky není úplně čistý, že.

Jinak k tématu - mé loňské střetnutí s Prologem (částečně i díky cvičícímu, jímž byl nějakej naprosto příšernej čičmunda, ale i přesto to bylo kupodivu nejnavštěvovanější cvičení) dopadlo katastrofálně, neboť někde okolo řezů jsem se rozhodl, že to nechápu, a že dost času za rok, no ne?

Letos (částečně i díky cvičící, Vomlelová je skvělá) to dopadlo podstatně lépe. Prolog mi učaroval, hezky jsem se vyřádil při psaní zápočťáku a Haskell jakbysmet. Bohužel, žádný z oborů, kde by se daly využít mne moc nezaujal, takže asi budu muset zůstat u obyčejného a záludného C++ :twisted:
Odpovědět

Zpět na „2005“