Drahoš - předtermín 12.1

Schiroo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 1. 2. 2006 13:54
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha

Drahoš - předtermín 12.1

Příspěvek od Schiroo »

V pátek jsem byl na předtermínu, zde jsou mé zážitky, ať vám pomůžou:

Vyhraďte si na samotnou zkoušku hodně času - zkouška měla být od 16:00, pár minut pře půl pátou přišel Drahoš a překvapený, že nás je tolik začal hledat místnost. Nakonec jsme skončili v K1. Drahoš napsal zadání a odešel s tím, že kdo to bude mít hotové, má za ním přijít do kabinetu. Na zkoušku nám nechal opravdu luxusní čas. Na začátku říkal tři hodiny (s poznámkou, že to tak možná nebude pokaždé), myslím, že tento limit nedodržel. Poté první odevzdali své práce a následovala ústní zkouška, která taky zrovna neodsýpala. Zde rozdal zadání a čas na přípravu byl opět(sin x)^6 dostatečný...výborný:) Zadání dával rukou psané a nechával - nemá tedy ustálené sady otázek. Při ústní zkoušce nejdříve prošel písemnou část, šlo mu především o postup. U 3, úlohy, kde jsem měl řešení špatně, ani nekoukal na číselný výsledek, na dotaz, kolik to mělo vyjít mi sdělil, že neví, že by se musel kouknout do sbírky. Na ústní části to procházel poměrně podrobně - tady není normovaný prostor, ale metrický - co znamená, že prostor je úplný - jaké předpoklady má tato věta...A když stále nebyl rozhodnut, ptal se na další věty a pojmy.
Výsledek: z cca 20 lidí asi 7-8 šlo na ústní, ostatní odevzdali písemnou a vzhledem k pozdní noční hodině se domluvili, že ústní bude jindy. Nabídl jim, že si můžou napsat znovu i písemnou a vezme tu lepší. Na ústní zkoušce, pokud se nemýlím, dával buď 1 nebo vyhazoval. Já jsem jako poslední odcházel v 22:15 - s jedničkou v indexu :)))

Zadání písemné části (čas cca 3 hodiny ):

Extrémy f(x,y,z) = x*x + y*y + z*z + 2x + 4y - 6z
2,Řešte:
y1' = y2
y2' = y1 + exp(x) + exp(-x)
3,Plocha obrazce ohraničeného křivkou (x*x + y*y)^2 = a* (x^3 - 3xy^2), a > 0
(+ napověda, že jsou vhodné polární souřadnice ).

Zadání ústní části (každý dostal 6 úloh):

1, Definice diferenciálu
2, Definice derivace ve směru a její vztah k diferenciálu
3, Existenční věta pro počáteční úlohu rovnice y(n) = f(x,y,y',..., y(n-1)
4, Substituční věta (spokojil se s verzí od Slavíka, ale tuším, že na cvičení bylo chybně uvedeno, že Jakobián může být nulový na nulové množině, což dle Drahoše neplatí )
5, Vztah diferenciálu a spojitosti + důkaz
6, Věta o kontrakci + důkaz
7, Definice extrému fce víc proměnných
8, Definice řešení počáteční úlohy dif. rovnice
9, Fubiniho věta
10, Řešení homogénní rovnice y' = f(x,y)
11, Řešení Eulerovy rovnice
12, Fubiniho věta



Řešení:
1, mininum f(-1, -2, 3) = 14
2, y = 1/2( x - 1/2 exp(-2x) ) *exp(x) < 1,1 > -
- 1/2( x + 1/2 exp(2x) ) exp(-1) <1,-1 > +
c1 * exp(x) * <1,1> + c2 exp(-x) <1,-1>

(je to akorat dlouhy, mozna to jde jeste upravit)
<1,1> je vektor, c1,c2 libovolne konstanty
prvni dva cleny davaji partikularni reseni,
podledni dva daveji reseni homogenni rovnice

3, a*a Pi/4 (našel jsem to na http://mathworld.wolfram.com/Trifolium.html )
Nejtěžší příklad, zaslouží si popsat postup:
a, Substituce do polárních souřadnic
x = r sin(Fi),
y = r cos(Fi),
Jakobian = r.

Dosazenim do zadani dostaneme vztah
r^4 = a * r^3( sin^3(alfa) - 3 sin(Fi) cos^2(Fi) ),
ktery upravime na tvar ( je mozne i jiny, jde o to, aby se nam s tim lepe pocitalo)
r = a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3).

b, pocitat budeme integral
integral r dr dFi,
protoze pocitame obsah, integrujeme 1, r je Jakobian, ktery tam musime pridat kvuli substituci.

c, Stanoveni mezi
pro r mame horni hranici, dolni hranice je 0 (nechame ho probihat od pocatku do horni hranice).
Tedy meze pro r budou (0, a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3) )

Fi bude probihat od (0, 2Pi), nebot chceme integrovat celou plochu = musime obehnout jednou dokola. Nyni musime vzpomenout, ze chceme r pokazde kladne!!! Tedy musi platit: a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3) > 0!
Vyresenim teto nerovnice dostaneme tri intervaly:
(Pi/3, 2Pi/3), (Pi, 4Pi/3), ( 5Pi/3, 2Pi ).
Vysledny integral bude soucet integralu pres jednotlive meze.

d, Obsah telesa je roven integralu
int[Pi/3, 2Pi/3] int[0..a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3) ] r dr dFi +
int[Pi, 4Pi/3] int[0..a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3) ] r dr dFi +
int[5Pi/3, 2Pi ] int[0..a sin(Fi) * (4 sin^2(Fi) - 3) ] r dr dFi

Potud to zajímalo doktora Drahoše. Odtud dale už je to určitý integrál, který jistě všichni umíme z minulého semestru :-P Dojde se k cos^6(Fi) nebo sin^6(Fi) + ..., což jde integrovat substituci t = tg x, ale zapomnel jsem, jak vyjádřit sin nebo cos x pomoci tg x, takze jsem to zkousel pres vztah pro polovicni uhel. Výsledek mi to nějaký dalo, ale špatný...asi numerická chybka


Poznámky k úlohám:
1, První dva příklady písemné části byly takříkajíc povinné. Kdo neví, jak by takové úlohy řešil, tak na zkoušce pravděpodobně neuspěje. Zato třetí úloha - integrál - stála za to. Po úpravě vycházel integrál součet tří integrálů lišících se akorát v mezích, v těchto integrálech byl
(sin x)^6, (sin x)^4, (sin x)^2. Spotřeboval jsem na to stohy papíru, vyšly mi dva výsledky, oba nesmyslné (103/48 Pi + sqrt( 3 ) * 123/16 ) a*a, druhy podobny. Drahoš ani na jeden z nich nekoukal, kouknul na začátek, jestli to dobře počítám a to mu stačilo. Myslím, že správný výsledek nikdo neměl, bylo to tak dlouhé, že se v tom chyba někde udělat musela...:)

Přijímám kritiku, pozorní rýpalové nechť mi opraví případné chyby či nepřesnosti, kterých jsem se dopustil. Dík ;-) :oops:
Naposledy upravil(a) Schiroo dne 17. 1. 2007 00:43, celkem upraveno 3 x.
May the source be with you!
Lado

Otazky, varka c.2

Příspěvek od Lado »

Kedze som sa aj ja zucastnil, tak sa rad podelim o svoje dojmy a pojmy.

Pisomna cast bola opisana, za zmienku stoji, ze mne ten integral vysiel 5/8*PI*a^2

Na ustnej to bolo dost krute - predo mnou boli 2 ludia a cakal som tam 2 hodiny !!!!

Zadania ustnej casti - bolo 6 otazok
1. Fubiniova veta
2. ako vyzera riesenie dif. rovnice s oddelenymi premenymi, tj y'=f(x)*g(y)
3. ako vyzera riesenie sustavy dif. rovnic y'=Ay+b
4. diferencial a spojitost - napis, co vies + dokaz
5. vlastnosti L*
6. nutne podmienky extremov

V prvom rade ma zarazilo to, ze tam boli 2 otazky z integralov, co je dost vzhladom na to, ze sme ich prebrali za 1 hodinu.
Mna Drahos vybavil do 10 minut aj s pisomkou. Neviem, comu za to vdacim, ale aj zazraky sa stavaju :D
Uplnum zakladom je vediet predpoklady, lebo inak sa vas opyta, ci on tak tu vetu povedal. Takze to si treba pozriet. Co sa tyka dokazov, staci (skoro) nacrt a predpoklady, napr riesenie y'=f(x)*g(y) mame v zosite na stranu aj cosi, ale ja som na ustnej napisal asi 4 riadky a v pohode.

Takze vela zdaru a pripravte sa :lol:
Jakobicek
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 53
Registrován: 26. 1. 2006 12:42
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha... VSE/MATFYZ

Příspěvek od Jakobicek »

hm u te jednicky se mi zda ze jsi asi nekde otocil znamenko u z...
myslim ze by to melo byt bud min=(-1,-2,- 3) nebo -6z v zadani... pokud se pletu ja tak me muzes flamovat :oops:
Minsk will lead with blade and sword Boo will sort out the details
Schiroo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 1. 2. 2006 13:54
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha

Příspěvek od Schiroo »

Jakobicek píše:hm u te jednicky se mi zda ze jsi asi nekde otocil znamenko u z...
myslim ze by to melo byt bud min=(-1,-2,- 3) nebo -6z v zadani... pokud se pletu ja tak me muzes flamovat :oops:
Popel patří na mou hlavu, už jsem to opravil. Nyní je tam -6z. Dík :wink:
May the source be with you!
Odpovědět

Zpět na „2006“