SOS - Mocninné rady

Uživatelský avatar
xstyler
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 1. 2005 12:27
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: EU

SOS - Mocninné rady

Příspěvek od xstyler »

Čavte. Potreboval by som pomôcť s mocninnými radami. Totiž nie som si istý, či ich riešim dobre, tak keď niekto môžete, napíšte mi prosím vaše riešenie nasledujúcich relatívne jednoduchých mocninných rád.

Určete součet a obor konvergence (tak, kde nie je x, sečíst použitím vhodnej mocninnej rady):


Obrázek

A ešte jedna otázka. Keď máte vypočítať rádius nejakej mocninnej rady, ako veľkosť tohto rádia ovplyvní mocnina nad x, napr: Suma (x^2n) / (4^n)? (myslím tú dvojku nad x) Aký bude rádius v tomto prípade?

Vďaka.
anja

Příspěvek od anja »

jestli je radius totéž co poloměr konvergence, tak se mění v závislosti na mocnině u x, a to tak, že v tvém případě bude R = 1 / limsup 2n-tá odmocnina z |an|, to znamená, že ta odmocnina je stejného řádu nebo stupně nebo jak se tomu říká :roll: jako je mocnina x
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuetschek »

Takhle to vypada, kdyz se do toho pusti clovek kteryho z matalyzy uz jednou vyhodili... :roll:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

To ze pouzivam vety o zamene si celkem uvedomuju :) , ale jestli tam mam vokecat jeste neco vic, nevim :(.
Jinak pokud tam nekdo najdete cokoliv blbe (jako treba ze neumim integrovat :wink: , tak mi to bitte bitte dejte vedet. Nerad bych to delal jeste jednou v zari :).

Dik.
Plug 'n' Pray.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Mno nejsem si uplne jistej,neni to moc moje hobby

Příspěvek od Keleen »

ale nemelo by v tom poslednim prikladu byt pouzito spis x^(n-1)?Myslim ze X^n se ti zintegruje na x^(n+1)/(n+1), ale to uz se s n nezkrati.
A mozna to taky myslim blbe...tak to berte s rezervou;).
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuetschek »

No... mas pravdu :?. Takhle to holt dopada kdyz se ja pokousim neco spocitat... diky moc za upozorneni.
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
sandius
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2005 00:52
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Tabor / Troja
Kontaktovat uživatele:

okecavani

Příspěvek od sandius »

Nemel by se tam nekde jeste spocitat polomer konvergence ty (vytvoreny) mocninny rady? Pokud by byl R > 1 (za x totiz dosadim 1), pak to co mi vyslo je rovnou soucet, ale pokud je R = 1, tak bych mel pouzit Abelovu vetu na ziskani toho souctu v _krajnim_ bode...

...nebo se osklive pletu?
krakonos

Příspěvek od krakonos »

Vsechny 3 vysledky sou blbe. Treti z duvodu, ktery tady nekdo uz psal, prvni dva protoze:nejdriv derivujes, pak radu sectes a snazis se tu funkci integrovat. Ale tobe se tam obevujou nejaky konstanty navic(treba v prvnim priklade tam k zadny z tech 2 primitivnich funkci zadnou konstantu pricitat nemas, respektive konstanta=0, zadny pi/2 a pak ani pi/4 tam nefiguruje). Jinak spravny vysledky:
1)(2-pi)/4
2)1-2*ln2
3)6
..teda doufam....
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuetschek »

Diky moc,

V tom druhym to mam fakt blbe :oops: - a fakt jsem zapomel na konstanty ( a taky to ze ln2 neni 0) - ted uz mi vyslo taky 1 - 2 ln2.

Ale ten druhej furt nejak nechapu - jak tam mam funkci G(x) ( integral od
( -1/(x^2 + 1)) ), tak mi vyjde arccotg x + c, a G(0) = 0 ( nulova rada ). Ale arccotg(0) = pi/2. Co pak s tim :?

S tim polomerem - nestaci prohlasit ze pro x = 1 to konverguje ?
Plug 'n' Pray.
krakonos

Příspěvek od krakonos »

jezis sorry, ja tam misto arccotg videl arctg :)) presto je tam asi nekde chybka
Uživatelský avatar
sandius
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2005 00:52
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Tabor / Troja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sandius »

Tuetschek píše:S tim polomerem - nestaci prohlasit ze pro x = 1 to konverguje ?
Ze to konverguje je vec jedna, ale k cemu to konverguje je vec druha. Tu radu normalne sectes jenom pro |x| < R. Pokud je R = 1 (a konverguje to tam), tak o souctu ty rady v 1 (cili v krajnim bode) nemuzes nic rict, az Abel ti rekne, ze ten soucet, kterej mas pro (-1, 1) plati i pro x = 1.
Naposledy upravil(a) sandius dne 24. 6. 2005 00:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo »

Pickovy priklady:) -Pick ma sice super cvika, ale vysledky nekdy vaznou..
1. a 2. mam stejne jako krakonos, pricemz v 1. ma byt arctg a ten je v nule nula (Btw. integral, ktery dava arccotg jsem si snad ani nerikali)..

a ten treti mi vysel 9log2 + 2, posledni integral, ktery pocitam je z -x *log|1-x/2| a ten mi vysel -x^2log(1-x/2) + 2x + 4log|2-x|, pricemz C = 4log2.
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo »

aehm..ten 3. jsem pocital od sumu od 0 :roll: a ty parcialni zlomky se mi moc pocitat nechce , ale muzes ti zkusit na procviceni se sumou od nuly:)
Odpovědět

Zpět na „2004“