Zkouska 06-21

Uživatelský avatar
Trupik
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 251
Registrován: 3. 1. 2005 14:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Zkouska 06-21

Příspěvek od Trupik »

Tak co, co jste tam dneska vytvorili?
Ja kulovy....

Pro ty co tam nebyli:

Na vstupu seznam ulic ve meste ( ulic < 10000, krizovatek <1000 ), ulice maji jmeno a odkud a kam vedou, jsou jednosmerne (obousmerne budou v seznamu pro kazdy smer zvlast)
Kazda ulice ma "prutok" - kolik na ni muze maximalne projet aut za hodinu - a taky cenu, kolik bude stat rozsireni ulice takove, ze tam projede za hodinu o auto vic
Z jedny strany vede do mesta dalnice a z druhy strany vyjizdi.

A ukol: mate X penez a mate urcit, ktere ulice za tyhle penize rozsirit, aby mestem mohlo projet co nejvic aut.

Reseni? Rad bych nejake videl...
Domovská stránka: http://www.jakubmaly.cz/, blog: http://blog.jakubmaly.cz/
Petice proti olympiádě http://olympiada.nazory.cz

Come on you target for faraway laughter,
Come on you stranger, you legend, you martyr, and shine!
Eubie

Příspěvek od Eubie »

Já sem nějaké řešení stvořil, vlastně dokonce dvě, jedno sice nenašlo to jednoznačně optimální řešení za nějakých velmi speciálních podmínek ale jinak našlo řekl bych skorooptimální. To druhé našlo optimum podle mě vždy, ale jelikož šlo o prohledávání všech možností, výsledku by se asi nikdo nedočkal. První řešení jsem rozvedl, mělo kvadratickou složitost, paměti sem použíl jen půlku (bylo dáno 256 kB), tak jsem si říkal "Je to v suchu".

Pak přišel Kryl.
Pár lidí mi před Krylovou pracovnou říkalo, že nemá moc rád holky (obecně) a kluky v obleku (můj případ). Vejdu dovnitř, v malý písemce mi našel jednu chybu (nepředával sem něco odkazem, ale to sem si sám našel a řekl, proč je to chyba, takže by se to možná dalo hodnotit jako že sem to tam zapomněl, resp to sem si myslel). Pak jsem měl chybu na jednom řádku v programu na 1,5 A4. Sice by kvůli tomu program nefungoval, ale rozumnej člověk to jednou pustí, vidí že to nejede a hned to uvidí, jenže pustit to z papíru to nejde. Čtyřka mne poměrně nemile vyrazila dech (za dvě chyby takovýho kalibru). Kryl navíc celý malý příklad prokládal "Človeče počkej, dyť ty tady vůbec neděláš tohle a tamto", vždycky sem mu na to odpověděl "Ale jo, jenže to je tady" (o dva řádky níž) - rád studentům přidává sebevědomí.

Velký příklad - jak jsem psal, myslím že moje řešení bylo aspoň na tři určitě, spíš bych ho odhadoval na dvě. Aniž bysme se dostali k jádru věci a začali mluvit o algoritmu, Kryl mě asi 2x přerušil a řekl že dělám něco špatně (Holan řekl mít více algorimtů a jeden rozebranej, Kryl říká mít jeden a rozebranej, takže když máte víc a jeden rozebranej, máte to podle Kryla blbě pochopený). (mimochodem jeden ze dvou profesorů co na MFF tykají, druhej je tělocvikář Stehno). Jak jsme se prokousávali mým řešením nepamatuju se na větu, do níž by mi neskočil a neřekl "Máš to to blbě, počkej...". Třeba něco vysvětlujete "Zavedu si tohle a tohle" a on řekne "Ale to máš blbě, na co bys to zaváděl?" předtím než by člověk vysvětlil, k čemu to vůbec bude. Tak se mi nějak podařilo doříct můj algoritmus, ale z toho co Kryl říkal bylo vidět že ho očividně nechápe (protože jednoduše to nebyl ten jeden algoritmus, kterej on zná a za nic na světě ho nevymení). Nakonec jsem podlehl jeho věčným "Máte to blbě, koukněte na protipříklad" (kterej nic nevyvracel, ale já jsem to v tu chvíli po důkladné masáži mého sebevědomí neviděl) a vzdal jsem neuskutečnitelnou obhajobu uznal jsem "No jo, máte pravdu.".
Navíc mi Kryl celou dobu říkal "Tys to ale taky blbě pochopil, protože si vem, že ty řidiči taky přemejšlej, oni nepojedou do nějaký prdele jen aby se skrz město dostali, prostě to musíš brát z praxe taky, joooo?" (citace) Uznal bych možnou pravdivost tohoto výroku, kdybych se sám na zadávání problému Holana neptal "A jak se chovají řidiči, hledají nějakou nejkratší cestu?" Holan odpověděl "Ne, jde jim jen o to, aby měli kudy projet, klidně to může bejt dlouhá cesta, jen nechtějí stát v zácpě."

Závěr: Ani se mě neptal na ústní, protože i velký příklad byl samozřejmě na čtyři a to už prej zkoušel s jinýma a nedopadlo to dobře.

KONKLUZE: Nenoste na zkoušku oblek, holky by na zkoušku měly doufat v Holana. Modlete se ať vymyslíte přesně to řešení, který má Kryl nacacheovaný v hlavě, jinak máte smůlu, protože on to vaše jednoduše nepochopí a i kdyby, pokud nebude řešit úlohu na 100% dokonale, nemáte šanci. Nenechte se zmást jeho kecama, že to máte blbě, pokud si myslíte, že to máte dobře, přehlídnete pak snadno chybu v jeho úvaze. A nemyslete si, že to co napíšete do papíru je něco pro ně podle čeho vás hodnotí, to moje ani nečetl a to jsem byl první na řadě.

Přeju všem co chytí Kryla, aby to dali.

P.S. Aby nevznikly nějaké domněnky o tom, že sem hlupák co si myslel že dá zkoušku a přitom nic neumí a teď brečí:) uvádím svoje známky k 15.6. 1 - LA, C++, ALG, 2 - MA.
Eubie

Příspěvek od Eubie »

Jen bych rád doplnil, že poté co jsem slyšel dokonalé řešení, které mám od kolegy, který tento problém večer před zkouškou konzultoval s jedním doktorandem, můžu navíc doplnit, že to dokonalé řešení je téměř identické s tím, které jsem navrhl jako to složitější (jen jsem špatně odhadl složitost).
Co se to děje se světem?:)
Uživatelský avatar
Isidor
Adoptoval Tutcheka
Adoptoval Tutcheka
Příspěvky: 247
Registrován: 8. 12. 2004 23:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: mám
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Isidor »

Fuh... sila :evil:
btw zapisoval si sa do laveho alebo praveho stlpca? :oops:
Inteligentních lidí je menšina. Demokracie je vláda většiny.
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo »

ja to resil takhle (nevim, zda dobre, na ustni jdu zitra, ale dle me to je nadejne).
Pomoci DFS, najdes cestu mezi D1 a D2 - na ni najdes min - hranu si zapamatujes a v grafu oznacis treba 0, potom jedes znovu DFS, pricemz pres 0-hrany nejdes a opet ukladas minima na nalezenych cestach a pak az DFS skonci, najdes si z tech zapamatovanych hran nejlacinejsi a budujes, dokud nevyrovnas prutok. Kdyz na jedne ceste, je hran se stejnym min vice, sectu je a pripadne buduji rovnomerne. Tohle je asi tak zaklad...
Eubie

Příspěvek od Eubie »

Isidor píše:Fuh... sila :evil:
btw zapisoval si sa do laveho alebo praveho stlpca? :oops:
Do levého, zapisuje tam Holan, takže pokud chceš do pravéh, je nutné si vybrate termín, na kterém už někdo je a levá kolonka je už zaplácnutá. Ale třeba to termín z termínu mění, kdo si vezme který sloupeček.
Uživatelský avatar
dr.Bik
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 73
Registrován: 9. 6. 2005 14:13
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Prágl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dr.Bik »

No, já nevim, jak to řešit, ale zkuste zagooglit "Toky v sítích" anglicky "Net flow", myslim, že tahle teorie by to mohla dost zjednodušit. Ale to budem brát až v druháku...
Jednou z hlavních příčin zániku Římského imperia bylo, že bez nuly nemohli Římané ohlásit úspěšné ukončení svých céčkových programů.
LuKu
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 117
Registrován: 15. 1. 2005 18:29
Typ studia: Informatika Mgr.

Příspěvek od LuKu »

...nemá moc rád holky (obecně) a kluky v obleku...
...mimochodem jeden ze dvou profesorů co na MFF tykají...
Tak teď se fakt modlím, aby na mě zítra vyšel Holan. I když se obávám, že mi to se známkou nepomůže, Holan mě v tom možná jen míň vykoupe.
Co mi ale vrtá hlavou je ten Kryl - taky jsem z několika stran slyšela, že nemá rád holky, ale když jsem ho měla v zimě na zápočtovej test, tak byl úplně v pohodě a jsem si stoprocentně jistá, že mi vykal. Nemá dvojníka :?:
Uživatelský avatar
Isidor
Adoptoval Tutcheka
Adoptoval Tutcheka
Příspěvky: 247
Registrován: 8. 12. 2004 23:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: mám
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Isidor »

Eubie píše:
Isidor píše:Fuh... sila :evil:
btw zapisoval si sa do laveho alebo praveho stlpca? :oops:
Do levého, zapisuje tam Holan, takže pokud chceš do pravéh, je nutné si vybrate termín, na kterém už někdo je a levá kolonka je už zaplácnutá. Ale třeba to termín z termínu mění, kdo si vezme který sloupeček.
Dik. Je to celkom mozne... uvidime vo stvrtok. Som "vpravo"...

Toky v sietach tiez prave studujem :?

Ja som si tam nasiel jeden maximalny tok (niecim podobnym ako Dijstra) a na nom kriticku(-e) hranu(-y), tzn. tie ktore to brzdia. A tiez, ako velmi to brzdia, tzn. pokial este ma zmysel to rozsirovat (druha najuzsia hrana). Kriticke hrany som si zapamatal a potom cely ten tok odobral (odcital od hran priepustnost toho minima), tym sa minimalne jedna hrana vynulovala a hladal som znova. Ked uz neostala ziadna cesta z D1 do D2, tak som zacal rozsirovat tie zapamatane hrany, od najlacnejsich. Ak ostali nejake peniaze, tak sa islo hladat znova...
No ale myslim, ze optimum to nenajde. Skor len nejaka rozumna heuristika...
Inteligentních lidí je menšina. Demokracie je vláda většiny.
Uživatelský avatar
Kate
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 146
Registrován: 8. 1. 2005 10:52
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Milada squat
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kate »

toky v sitich (hledani maximalniho toku a podobne vykriky do tmy) bylo asi to jedine, co dnes muj velky priklad vytahlo z uplneho bahna zapomneni a ctyrky 8) .... nejsem si jista, ale myslim, ze driv se prave toky ucily uz v prvaku - ten predmet se jmenoval nejak "teoreticka informatika/uvod do ..." (prosim, kdyz tak me opravte, jestli se pletu). takze je mozne, ze na programku pak zustal tento priklad proste zapomenuty :?:
...
nicmene, co se tyce rudly kryla, mam s nim zatim sice jen dobre zkusenosti (v zime byl slusny, dokonce i vykal (! :)), ale to asi jen proto, ze v zime ten program proste bud fungoval, jak mel a nebo ne, kdezto tady je to hodne o okecavani/vyjadrovani/nalade zkousejicich atd.

:arrow: jsem si 100% jista, ze mit dneska kryla, tak to nedam. holan byl ale skvely, ne mekky, ale bylo videt, ze ma zajem nechat si veci vysvetlit, ze uznava, kdyz nekdo neco ma trochu jinak, ale ne vyrazne hure atd. proste TOM JE NASE ZLUTA SUPERSTAR !!! 8) preju vsem na zkousce toma
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Nazdar nadzar! Ako ste to napchali do pamati??? Neviete niekto nejaku vhodnu hashovaciu funkciu, ktorou zahashujete string[50] do integeru? A ozaj kde je vyvesene u koho mam ustnu?
Uživatelský avatar
Ferro_the_King
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 15. 11. 2004 19:49

Příspěvek od Ferro_the_King »

Kate píše: ...
nicmene, co se tyce rudly kryla, mam s nim zatim sice jen dobre zkusenosti (v zime byl slusny, dokonce i vykal (! :)), ale to asi jen proto, ze v zime ten program proste bud fungoval, jak mel a nebo ne, kdezto tady je to hodne o okecavani/vyjadrovani/nalade zkousejicich atd.

:arrow: jsem si 100% jista, ze mit dneska kryla, tak to nedam. holan byl ale skvely, ne mekky, ale bylo videt, ze ma zajem nechat si veci vysvetlit, ze uznava, kdyz nekdo neco ma trochu jinak, ale ne vyrazne hure atd. proste TOM JE NASE ZLUTA SUPERSTAR !!! 8) preju vsem na zkousce toma
No, ja si je v zime vyzkousel oba, takze muzu srovnat:-) U Kryla sem chyt pomerne tezky zadani, celou dobu mi vykal a zas tak neprijemnej nebyl. Byl ta jeden kluk, co po 20 minutach vypad vej, ze de na WC a vratil se po 20 minutach (ze byl prej na cigu). Kryl ho brutalne serval, ale co sem vubec necekal, dal mu novy zadani a nechal ho delat znova (a cas mu prodlouzil!!) Ja sem sice vylit, ale co, holt sem mel jen pulku a jeste blbe :-)
Co se tyce Toma - Dostal sem lehky zadani, celkem se choval docela prijemne, akorat tam s nekym neco resil snad ohledne mluveni pri testu nebo co. Pak se mi povedlo dokopat muj program do konce a zacalo to...
Nejdriv sem mel zada vstupni data a on kontroloval vysledky. Ty byly dobre. Potom sem mu ukazal zdrojak... Jeho prvni vetou bylo "Vy jste prase." Tak sem mu to zacal polopaticky vysvetlovat (totalne nechapal snad ani pul radky kodu :-) ) Vzdycky me u neceho zastavil a vymyslel novy data, na kterejch to "Zarucene musi spadnout", jenze program se drzel, takze zase ucebnou znelo zlovestne "Vy jste prase" Nakonec ale povida "No, neda se nic delat. Vy jste proste prase. Ale zapocet mate..."
Takze Tom je jasna volba :-D
Uživatelský avatar
sandius
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2005 00:52
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Tabor / Troja
Kontaktovat uživatele:

Kryl & vykani

Příspěvek od sandius »

No, ja mel Kryla na cvika a pamatuju si, ze vsem vykal, takze to musel bejt jenom nejakej ulet (spatna nalada / smutecni ohoz)...
bilbo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 13
Registrován: 6. 6. 2005 17:22

velky priklad

Příspěvek od bilbo »

Ahojte,
tak dnes to bolo fakt huste. Mam popisane asi 3 strany, ani riadok kodu, ziadna zmienka o zlozitosti. Cely cas som sa snazil vymysliet a popisat algoritmus, ktory by tuto ulohu riesil.
Prisiel som toto (v skratke):
1. vyhadzat z toho grafu slepe cesty, vobec s nimi nepracovat
2. ohodnotit graf podla priepustnosti na hranach, najprv som to ohodnocoval smerom od D1 cez vsetkych naslednikov prvej krizovatky, atd (po hladinach) az po D2. Cize ak viedlo viac ciest do jednej krizovatky, priepustnosti sa pre danu krizovatku scitali.
Potom som to obratil (obratil vsetky hrany) a siel od D2 smerom na D1 a znizoval som priepustnosti na zaklade predchadzajucich hran, ktore viedli do krizovatiek. Takze ak bola napr. v povodnom grafe hrana s priepusnostou 50 a za nou hrana s priepusnotsou 1, tak cely usek (obe hrany) mal priepusnost 1. Samozrejme som si povodne priepusnosti pamatal.
3. vyberal som useky s rovnakou povodnou priepustnostou a minimalnymi nakladmi na rozsirenie. Zvysoval som ich priepusnost, kym dany usek nedosiahol priepusnosti predchadzajuceho useku na ceste z D1 a D2 a tym sa predlzil. Toto som opakoval, kym boli peniaze. Vzdy som vyberal najlacnejsi usek.

Teraz zistujem, ze som tam narobil kopu zbytocnych operacii.

Maly priklad som mal vlozit prvok do BVS, takze to by malo byt za jedna.

Ma to niekto podobne riesene alebo je to aspon ciastocne dobre?

Tak vela zdaru.

A este jeden link o tokoch v sietach:
http://www.cs.vsb.cz/hlineny/vyuka/DIM- ... redn11.pdf
Eubie

Příspěvek od Eubie »

Tak to tykání je asi jen další indicií vedoucí k tomu, že mě vyhodit chtěl.
Odpovědět

Zpět na „2004“