Velke příklady pro matematiky, řešení?

Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Velke příklady pro matematiky, řešení?

Příspěvek od Goran »

Ahoj, chtěl bych vás poprosti o radu jak programovat tyto příklady, stačí návrh, také by mě zajímalo jaké použít datové struktury apod.

1) Mali by ste vytvorit program,kt.spravne vyhodnoti zapis predmetov studenta cez net.Na vstupe je login studenta,sk. rok,do kt.si zapisuje dany predmet(y) a kody predmetov,kt. si chce zapisat.
K dispozicii mate zoznam predmetov,kt. sa vyucuju na skole(je ich do 5000),ku kazdemu predmetu je dane,ci je mozny opakovany zapis predmetu a su dane srandy typu:korekvizity,prerekvizity,zamennost predmetu a nezlucitelnost s niekt. predmetmi.Nie je potrebne vysvetlovat tieto pojmy,lebo slo hlavne o to,aby ste si ulozili zoznam predmetov do spravnej dat. struktury.Este je dane:zoznam studentov a ku kazdemu kody splnenych a zapisanych predmetov pre jednotlive sk. roky.Tiez treba vhodne ulozit a vediet hospodarit s pamatou(..aspon trochu).O algoritmus naprogramovania teda az tak neslo.

2)mame zadane mesta, mezi nimi silnice, kazda s maximalni povolenou vyskou auta, ktere ji projede (integer). Jake nejvyssi auto projede z mesta A do B? Pro toto auto naleznete nejkratsi cetu.
(tenhle je snad jednoduchej)

3)mate vstupni textovy soubor. Ten prozenete makroprocesorem (ktery mate navrhnout) a vysledek je vystupni textovy soubor. Na toto mate 2 hodiny.
Nekde v textu jsou definovana makra, uvnitr v definici makra muze byt nadefinovano jine makro, retezeni je neomezene. Definice makra zacina .MAKRO JMENO a konci .ENDM . Volani makra je prikazem .CALLM JMENO. Jmeno makra obsahuje maximalne 8 znaku. Makro je tak velke, ze se nevejde do pameti. Vstupni soubor je tak velky, ze se nevejde do pameti. Do pameti se vejde akorat datova struktura seznamu existudjicich maker. Maker je hooooodne. Disk je neomezene velky, ale hodnoti se take efektivita programu.


Diky.
Uživatelský avatar
miko
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 42
Registrován: 10. 10. 2004 08:43
Typ studia: Informatika Bc.

Příspěvek od miko »

Halooooo, informatici - dalsi matematik potrebuje vasu pomoc :oops: (s tymi prikladmi). Pre vas su to urcite triviality, tak nam skuste naznacit ako sa to riesi, tak aby to obstalo na skuske. Ja som sa uz o daco pokusal ale vy ste na to vacsi odbornici tak sa prejavte prosim lebo programko sa blizi :cry:
Uživatelský avatar
MyS
Donátor
Donátor
Příspěvky: 178
Registrován: 22. 9. 2004 00:13
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: The city of Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MyS »

No, ja si vezmu tu tresnicku na dortu, dvojku, nad ostatnima se mi nechce premyslet:-). Cili: graf jednoduse projedu Dijkstou (meli jste?), nebot nebude obsahovat zap. hrany. Mno, ale Dijkstra s par zmenami: Startovni vrchol ma pocatecni hodnotu oo, ostatni 0. Pak vzdy vezmu vrchol s nejvyssi hodnotou a kazdemu jeho sousedovi priradim cislo max(min(ohodnoceni_hrany_do_nej, moje_ohodnoceni), souseda_ohodnoceni). Pokud jsem zmenil ohodnoceni souseda, nastavim se jako jeho predchudce.
We don't need no education!
Uživatelský avatar
tutchek
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: 21. 9. 2004 00:40
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha, Bohnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tutchek »

to prvni a treti jste ukradli Forstovi ze supliku pripravovanych uloh na unix, ne? ;)
exAdmin. Magistr přes umělou inteligenci. Právník přes daně.
js
Site Admin
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 9. 2004 06:06
Typ studia: Fyzika Ph.D.
Bydliště: Praha

Příspěvek od js »

tutchek píše:to prvni a treti jste ukradli Forstovi ze supliku pripravovanych uloh na unix, ne? ;)
ne-e, tohle dal Topfer nam pred 2 roky na Programovani... (pro fyziky)
Mam dojem, ze makroprocesor se dela i jako zapoctovy test v prg v cecku (tedy aspon ja ho jednou dostala)...
JS
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

taky odtamtud to je - přesně ze schovan.netu, ale protože se zatím zadání vzácně schoduje tak by mě zajímalo jak se to řeší...
Uživatelský avatar
jaruch
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 376
Registrován: 5. 2. 2005 14:06
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaruch »

Nad tym preprocesorom ste niekto rozmyslali? Lebo mne napadli dve riesenia, len sa za ne hanbim... :oops:
Shit shit, who the fuck is shooting us?
I've got a universe to master...
js
Site Admin
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 9. 2004 06:06
Typ studia: Fyzika Ph.D.
Bydliště: Praha

Příspěvek od js »

jaruch píše:Nad tym preprocesorom ste niekto rozmyslali? Lebo mne napadli dve riesenia, len sa za ne hanbim... :oops:
ja to dokonce chytila na zkousce u topfera :twisted:
mam dojem, ze jsem to resila tim zpusobem, ze jsem si udelala nejakej spojak pro nazvy maker, mozna by se hodilo ho mit nejak setridenej. Samotna makra bych asi ukladala do nejakejch souboru, kazdy makro do svyho souboru, nazev souboru by odrazel nazev makra.
pokud se dobre pamatuju, tak by se mela nejak osetrit (nekonecna) rekurze makra sama na sebe (tj kdyz uvnitr definice makra $AAAAA volate existujici/neexistujici makro $AAAAA) a taky overit, jestli volane makro uz vubec existuje.
Takze kdyz bych volala nejaky makro, tak kouknu do spojaku, jestli uz existuje, a provedu ho...
Takze se dominivam, ze na jeden pruchod souborem (nebo soubory, pokud tam jsou nejake "includy") je mozny predelat zdrojak.
Co se tyce redefinice makra - proste jsem prepsala dany soubor...
Makro neexistuje - asi by to chtelo nejakou chybovou hlasku a exit, pripadne dat uzivateli vybrat, jestli chce pokracovat nebo ne, s tim, ze by se pripadne zakomentovala nejaka chyba...
Nic jinyho me nenapada, kdyztak me opravte :wink: a privedte na spravnou cestu :)
JS
Odpovědět

Zpět na „2004“