Písemka Jirovský 23.1.2007

Xerxes

Písemka Jirovský 23.1.2007

Příspěvek od Xerxes »

Dnešní písemka pana Jirovského:

- Převod infixu do postfixu (zadání si nevzpomenu). Co zbyde v zásobníku?
- Chyby při konverzi čísel do počítače. Kde to jde, nakreslit ty grafy.
- Dán (docela složitý) kombinační obvod z hradel NOT, AND a OR a vstupy (4), napsat, jaké budou výstupy (2).
- Nakreslit, jak budou vypadat 4 moduly paměti s prokládanými cykly, pokud se do ní uloží matice 4x4 metodou příčného adresování s příčností 1.
- Máme matici 8x8 a 8 paměťových modulů (paměť s prokládanými cykly). Napsat, jak programově ošetřit, aby nedocházelo ke kolizím při sekvenčním čtení řádků a sloupců. Jak to ovlivní čtení diagonál?
- Dva činitelé mají chyby A a B, násobení má chybu C. Jaká bude chyba výsledku?
- Nakreslit postup třídrátového handshake u asynchronní sběrnice, byl-li přenos vyvolán příjemcem.
- Dán formát reprezentace čísla s plovoucí řádkovou čárkou: základ 8, 3-bit exponent s posuvem o 4, 4 číslice po třech bitech. Určit nejnižší a nejvyšší takto reprezentovatelné číslo a nejkratší a nejdelší hluchý interval.
- Na virtuálním procesoru napsat ACCUMULATOR_COMPLEMENT (vzít číslo z akumulátoru a vrátit ho tam záporné ve dvojkovém doplňku) se vším všudy.
- Rozdíl mezi UMA a NUMA, nakreslit obrázek a porovnat.

Případně můžete upřesnit či opravit...

Jak je vidět, byla dneska mnohem teoretičtější než je zvykem. Bylo na ni, jako vždy, 40 minut, takže docela fuška.
Xerxes
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 37
Registrován: 23. 1. 2007 16:32
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Zlínský kraj / Kolej 17. listopadu
Kontaktovat uživatele:

Komentář

Příspěvek od Xerxes »

Tak mám zrovna velmi dobrou náladu z výborně složené zkoušky, takže připojím všem potencionálním zájemcům komentář jednotlivých příkladů z písemky.

Převod infixu do postfixu - triviální záležitost, ale vyžaduje určitou pozornost. Viz "Instrukce", slide 17. Trochu chyták je ten dodatek "co zbude na zásobníku". Já mu tam pokusně napsal, že na vrcholu zbude výsledek, a doplnil to opsáním zadaného výrazu. Podle všeho mě to uznal.

Chyby při konverzi čísel - viz "Reprezentace dat", slidy 19 - 21. Pozor, chtěl i popsat osy, aby věděl, že tomu rozumíme.

Obvod z hradel - bez komentáře. "Docela složitý" je jen na první pohled. Důležité je neztratit se ve všech těch vodičích a dobře je sledovat očima. Celkem tam byla tři NOT, čtyři třívstupé AND a dva OR. Byla označená a používala symboly ze "Zpracování instrukcí", slide 7.

Paměť s prokládanými cykly 4x4 - viz obrázek u "Paměti", slide 22. Nic víc, nic míň.

Paměť s prokládanými cykly 8x8 - v softwaru lze provést rozšíření pole, viz "Paměti", slide 21. Prostě se z matice 8x8 udělá 9x8 s tím, že prázdný řádek pouze "vystužuje" prvky tak, aby se daly číst sloupce i řádky sekvenčně bez konfliktů. Pokud si to nakreslíte, zjistíte, že sekvenční přístup k diagonálám taky nezpůsobí konflikt. Poznámka: sekvenční přístup = jeden prvek za druhým.

Chyba součinu - viz "Aritmetika", slide 38. Je to docela jednoduché, já blbec jsem to přeskočil jako "to tam snad nedá". Dal. Kdybych mu to napsal, měl bych písemku na rekordní plný počet.

Třídrátový handshake - viz obrázek "Propojovací systémy", slide 30.

Formát a jeho možnosti - zde se bohužel také jedná o pouhou aplikaci vzorečků, viz "Reprezentace dat", slide 43. Pokud se vám nechce vzorečky drtit, zamyslete se nad nimi, dávají smysl.

Virtuální procesor - bez komentáře. Snad jen si po klasické úvodní fázi napřed akumulátor uložit jinam (třeba do MDR) a sumátorem jej prohnat až ve druhém kroku, aby se nemuselo současně číst i zapisovat do akumulátoru, což není povoleno obecně u žádného registru.

UMA vs. NUMA - viz "Taxonomie počítačů, organizace s vysokým výkonem", slide 18.

Poznámka: Odkazy platí pro verzi slidů stáhnutých ze stránek pana Jirovského v ZS 2006/2007. S postupnými úpravami slidů nemusí souhlasit.

Co dodat. Pro lidi, co se učí z minulých testů, byl ten dnešní určitě velmi nepříjemný. Ale na druhou stranu v něm nebylo nic, co by se na přednáškách neprocházelo. Asi chtěl zjistit, kolik lidí se na to poctivě učí.

Všem, co je "principy" ještě čekají, přeji hodně štěstí...
Návštěvník

Opakuji se

Příspěvek od Návštěvník »

Presne tahle pisemka byla i na poslednim pokusu (6. 2). Jsou nějak předpřipravený, mají i kódy.
Odpovědět

Zpět na „2006“