2013/2014 - Obtížnost předmětu

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od mhb »

Rád bych se zeptal jakýchkoli starších studentů/doktorandů/pedagogů, kteři již Principy v nějaké formě mají za sebou, na následujíci:

Nezdá se vám aktuální podoba zkoušky z Principů vážně těžká?

Abychom si přiblížili situaci: máte 120 minut na 10 otázek, tj. v průměru 12 minut na jednu. Vložim zde dvě otázky jako příklady. Zbylé otázky, co už se tento semestr objevily, najdete na této adrese: http://d3s.mff.cuni.cz/teaching/princip ... computers/
Předpokládejte, že máme čistě naformátovaný souborový systém používající tabulku FAT – kde, jeden záznam ve FAT má 8 bitů, hodnota 0 reprezentuje volný sektor, konec souboru reprezentuje maximální hodnota. Souborový systém je na disku se 128 B sektory, velikost jednoho clusteru je 1 sektor. První sektor/cluster použitelný pro data souborů (tj. 1. datový sektor) je označený číslem 1, a odpovídá mu první záznam ve FAT. Souborový systém podporuje pouze jeden adresář (kořenový), a pro jeho obsah jsou napevno vyhrazeny 3 sektory před 1. datovým sektorem. Velikost jedné adresářové položky je 32 B. Každá adresářová položka obsahuje mimo jiné 11 B pro jméno souboru, 1 B pro číslo prvního sektoru, a 2 B pro velikost souboru v bytech.

Nakreslete konečný obsah prvních 16 záznamů FAT tabulky po provedení následujících operací (předpokládejte, že pokud je potřeba další volný sektor pro data souboru, tak se v souborovém systému vybere první volný sektor s nejnižším číslem; operace „zápis N
bytů do X“ se chápe jako připsání N bytů za poslední byte souboru X):

1)Vytvoření prázdného souboru A.TXT

2)Vytvoření prázdného souboru B.TXT

3) Zápis 200 bytů do B.TXT

4) Zápis 50 bytů do B.TXT

5) Zápis 1 kB do A.TXT

6) Zápis 150 bytů do B.TXT

7) Vytvoření prázdného souboru C.TXT

8 ) Zápis 1 bytu do C.TXT
Mikroprocesor MOC 6502 je 8-bitový procesor se 16-bitovou adresovou sběrnicí (paměťovým adresovým prostorem) a s
akumulátorovou architekturou. Registr akumulátoru má v assembleru jméno A. V příznakovém registru je příznak Carry (přenos)
se standardním chováním označený písmenem C.

Procesor 6502 má následující instrukce:

* LDA $adresa/#konstanta (Load Accumulator) – načtení 8-bitové hodnoty ze zadané 16-bitové adresy (argument instrukce uvozený $ ) nebo přímo zadané 8-bitové konstanty (argument instrukce uvozený #) do akumulátoru.

* STA $adresa (Store Accumulator) – uložení hodnoty akumulátoru na zadanou 16-bitovou adresu (argument instrukce)

* ADC $adresa/#konstanta (Add with Carry) – sečtení dvou 8-bitových čísel a příznaku C (druhý operand operace sčítání je argumentem instrukce)

* SBC $adresa/#konstanta (Subtract with Carry)–odečtení dvou 8-bitových čísel a negace příznaku C (druhý operand operace odečítání je argumentem instrukce)

* CLC(Clear Carry)–nastavení příznaku C na 0 (instrukce bez explicitních argumentů)

* SEC(Set Carry)– nastavení příznaku C na 1 (instrukce bez explicitních argumentů)

Přepište následující výraz v Pascalu do ekvivalentní posloupnosti instrukcí strojového kódu procesoru 6502 (16-bitové proměnné E,F v sobě obsahují celá bezznaménková čísla a jsou uloženy na následujících adresách: E=E002h, F=F002h). Všechny operace chceme provést v celých číslech s 16-bitovou přesností bez znaménka (všechny hodnoty jsou Little Endian):

E := E + F + 16
Co si myslím o otázkách já: otázky nejsou zvlášť náročné na důvtip, ale vyžadují jednak pochopení látky a jednak přesné čtení a přesné přemýšlení při jejich řešení. Odvažuji se tipnout, že bych jednu z takovýchto otázek dovedl odpovědět za 30 minut tak, abych měl pocit, že bych zhruba na nic nezapomněl. A po studentovi prvního ročníku se to chce za 12 minut času? Řekněte, jak dlouho jste předchozí dvě úlohy jenom četli tak, abyste je celé pochopili?

Já jsem na matfyzu měl rád zkoušky, u kterých byly otázky nové a neviděné na přednášce/cvičení, ale člověk dostal dost času na to, aby si je dostatečně rozmyslel -- i třeba víc než 2 hodiny na 4 příklady. Naopak se mi nelíbily zkoušky, kde byl krátký čas a proto se nedalo nic vymýšlet, a člověk musel buď rychle psát nebo všechny otázky ani nestihl -- a přijde mi, že toto je přesně případ Principů dnes.

Je mi jasné, že přednášející obtížnost úloh i délku časového limitu vidi jako rozumnou -- také je vymýšlel a zadával. Rád bych tedy slyšel názory studentů, kteři již mají Principy za sebou, ať už letos, loni nebo dříve.

Ačkoli můj názor je kritický k povaze zkoušky, prosím všechny (zvláště pak pana přednášejícího), aby jej chápali jako pokus o vyvolání debaty nad obtížnosti zkoušky u tohoto prváckého předmětu.

Disclaimer: Bakaláře jsem na MFF dělal už dávno, obtížnost zkoušky se mne tedy netýká přímo.
Uživatelský avatar
Zdeněk Vilušínský
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 110
Registrován: 16. 1. 2006 22:04
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Železný Brod/Troja A1923
Kontaktovat uživatele:

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Zdeněk Vilušínský »

Vzhledem k tomu, že ji zrovna skládám, tak budu znít zaujatě, ale ano, přijde mi nechutně těžká.

Co hůř, jakkoli je to třeba zajímavé, tak mi přijde, že hustota low-level věcí je přehnaná pro povinný prvácký předmět. Zvlášť když se už druhý rok (podle ankety) nestíhá odpřednášet všechno včas a nahání se to přednáškami navíc.

(recyklant, kdysi jsem je složil ještě u Jirovského)
Věda je jako sex. Jistěže má nějaké praktické výsledky, ale proto ji přece neděláme. - R.P.Feynman

I krátký algoritmus může mít chování tak komplikované, že mu nerozumí ani jeho autor.
fantus

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od fantus »

Ahoj,
v tuto chvíli se pokouším na zkoušku připravit a jímá mě černé zoufalství - sice uznávám, že jsem si ji nechal až na konec, ale zbylých šest zkoušek mám hotových - a i když jsem si u nich nebyl jistý, tak jsem alespoň věděl o co se jedná. V současnosti jsem ve fázi, že se snažím u některých otázek zjistit, co tím chtěl básník říci a na co mám vlastně odpovídat...
Další pro mě podstatný problém je neexistence rozumných studijních materiálů - u kterékoliv jiné přednášky se vyskytují když ne přímo skripta, tak alespoň nějaký rozumně sepsaný souhrn učiva. Tady u principů máme k dispozici
1)odrážkový seznam pojmů (platný víceméně jako mrtvému zimník - je bez souvislostí, prostě jenom u káždé přednášky, co se zhruba vyskytlo - ještě stále jsem nenašel žádnou rozumnou strukturu.)
2)videozáznamy z přednášek - a najít v nich nějakou rozumnou informaci je na odvoz do blázince.
3) fotografii tabule z konce přednášky - tabule, která se za celou přednášku nemaže, jenom se čím dál více pokrývá změtí obrázků, takvé milé, téměř abstraktní dílko umění.
Ano, měl jsem si psát, vím to, ale kdo se podívá na záznam přednášek, tak zjistí, že se z nich zápisy nepořizují zrovna snadno - rezignoval jsem na ně, když jsem po zhruba sedmé přednášce(což měla být dle rozpisu semestru zhruba polovina - tak nějak jsem nepočítal s téměř 50% nárustem počtu) zjistil, že u loňských testových otázek v 80% případů ani nevím o čem se v zadání mluví.
A zkoušet assembler(ano, jsou to relativně jednoduché příklady, ale nikdy předtím jsem s assemblerem nedělal) bez cvik, kde bychom měli možnost si s ním něco zkusit?
No nevím, vidím to na opakování zkoušky, respektive předmětu...


P.S.:
co se týče FAT - tak jsem si zrovna přečetl v doporučené literatuře (A.Tanenbaum - Structured Computer Organization) kde se snažím najít odpovědi na testové otázky, že je zastaralý a tedy se jím kniha nebude zabývat... Ani nevíte, jak mě to potěšilo, že budu muset najít jiný zdroj a doufat, že se dozvím něco použitelného.¨
P.P.S.:
teď už mě snad napadá jen věta od Stromovouse na adresu Sarumana, když ve filmu vykročil z lesa na paseku u Orthanku...
P.P.P.S.:
aby se neřeklo že jsem anonymní stěžovatel
Jmenuji se Tomáš Bartoněk a jsem recyklovaný student prvního ročníku informatiky, kam jsem prchnul z obecné matematiky.
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od QZuzka »

Ahoj,

nepomůže trochu http://d3s.mff.cuni.cz/teaching/princip ... sbirka.pdf ?
Zrovna assembleru tam není tolik, nemám teď čas procházet to podrobněji, jak moc to odpovídá obsahově, ale možná trochu relevantní by to být mohlo.


Zuzka
Oracions
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 1. 2014 16:18
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Oracions »

Ano, je na tu zkoušku málo času.

Jinak - vím, že je to opět jen další seznam pojmů, ale mě před zkouškou pomohlo se ujistit, že umí definovat všechny následující pojmy (občas se dá odvodit odpověď na otázku z těch definic, obzvláště pokud o tom víte něco navíc):

Kód: Vybrat vše

Znát definice:
--------------
CPU throttling, von Neumannovská architektura, Harvardská architektura, řadič, komunikační sběrnice (bus), jednočip, direct memory access, northbridge, L1-L3 cache, surface mount device, silicon wafer, clock signál (aby se rozlišily dvě jedničky vedle sebe), byte, word, dword, qword, volatile paměť, dynamická/statická paměť, hard reboot/cold reset, soft/warm boot, RAM/ROM, šířka adresového prostoru=adresové sběrnice, adresová/datová sběrnice, bank switching, padding (zárovnání na adresu dělitelnou čtyřmi), port-mapped IO, memory-mapped IO, ROM, EPROM, EEPROM, FLASH, Analytical Engine od Charles Babbage, Ada Lovelace, immediate, opcode, accumulator, little endian/big endian, hexadecimální notace 15, $15, 0x15, cross-compiler, EAX, EBX, inline assembler, bitový posun, TAKTOVACÍ FREKVENCE, PIPELINE, superskalární zpracování, RELOKACE PROGRAMU, bajtkód, IL, API, operační systém, vyšší programovací jazyk, RELOKAČNÍ TABULKA, base address programu, main program entry point, BIOS/firmware, kde začíná BIOS zpracovávat instukce - na pevně dané adrese, EFI=extensible firmware interface. UEFI = unified EFI), call stack, stack overflow/underflow, symbol table, stripped binary (bez symbol tabulky, která je jen pro debuggování), .obj soubory, statické linkování, formát ELF na linuxu, dynamické linkování, DLL, ABI, POSIX API, stack frame, context switch, fixlování s registrem a ESP, kooperativní přepínání vláken, yield,  CreateFiber, SwitchToFiber, YieldProcessor, scheduler, round-robin scheduler, priority scheduler, systémový zásobník, sleep mode, proces, multitasking, multiprocessing, priority boosting, vyhnívání vláken, PREEMPTIVNÍ PŘEPÍNÁNÍ VLÁKEN, polling řadičů, interrupt, obsluha přerušení, "ready to run", "running", "terminated", ůsleeping", join, IRQ, CLI/STI zakazování přerušení kvůli rekurzi, traps (synchronní přerušení - faults (=exceptions), softwarové přerušení (software přikáže vyvolání přerušení, jako by přišlo od hardwaru), instrukce CC (breakpoint), nonmaskable interrupt
A další zajímavé otázky a věci (nijak nestrukturované, a možná chybné):

Kód: Vybrat vše

Naučit se a pamatovat si:
-------------------------
Podívat se na Ježkovu stránku a znát věci odtamtaď
Našprtit se mocniny dvojky, ať šetřím čas
Některé procesory nedokáží číst z adres, které nejsou dělitelné čtyřmi. Všechny procesory jsou ale radši, když mají adresy dělitelné čtyřmi.
Harvardská architektura má dva různé adresové prostory, tedy i různé instrukce pro práci s nimi. 
Jedné buňce paměti se říká port, ukazuje-li na více než jeden bajt.
Intelovské procesory používají port-mapped IO hlavně, instrukce IN a OUT.
Do bajtu kóduji jednotlivé bity pomocí masky a bitového posubu vlevo
-> a or (1 shl 5) nastaví 5-tý bit na 1
-> a and not (1 shl 5) nastaví 5-tý bit na 0
UNICODE vs UTF-8 vs UTF-16
Unicode má combinining characters, UTF-8 je ve výchozím stavu 1-bajtové a zbytek se dělá pomocí escape sekvencí
Jak funguje emulace?
ASLR - address space layout randomization, bezpečnostní prvek
Relokace.
Operační systém funguje jako loader programu.
API se překládá do instrukcí call?
Různé druhy call convention (přes registry, např. FASTCALL, přes CALLSTACK (PASCAL, CDECL, STDCALL)
PSANÍ CELOČÍSELNÝCH ČÍSEL (unsigned, sign magnitude, one's complement, two's complement, bias) x86 používá typicky two's complement
PSANÍ FLOATING-POINT NUMBERS (signbit + exponent + mantissa, IEEE 754)
Zdroj transformuje napětí asi na 5V. 
3000 přerušení za sekundu zhruba
(Procesor pracuje po kolika bitech:)
Intel 4004: 4-bit
Intel 8008: 8-bit
Intel 8080: 16-bit
Intel 8086: 16-bit, (zakládá rodinu x86)
Intel 8088: 16-bit, ale kvůli kompatibilitě s okolí komunikuje po 8 bitech (IBM PC)
Rozdíl mezi SRAM/DRAM?
Je to ovšem z minulého ročníku.
prvak

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od prvak »

Je to dost subjektivní, zkouška určitě není lehká, na druhou stranu nechutně těžká mi taky nepříjde, rozhodně jsem se na ni neučil tak dlouho jako na matematické předměty.

Osobně mě docela vyděsil popis hodnocení:
Z každé otázky lze získat 1 nebo 0,5 nebo 0 bodů - 1 bod v případě, že je odpověď na otázku správně; 0,5 bodu, pokud odpověď není zcela kompletní, ale jinak je správná (tj. nějaká malá část odpovědi chybí nebo je nepřesná); v ostatních případech 0 bodů (tj. pokud v odpovědi chybí větší část, nebo je odpověď na otázku plně nebo i jen z části nesprávná).
Nicméně po úspěšném složení zkoušky musím říct, že to patrně není hodnoceno tak přísně, jak by se z výše uvedeného mohlo zdát, mám 7 bodů a to jsem na dvě otázky neodpověděl vůbec, přičemž, když jsem si to tak nějak zkusmo hodnotil sám podle svého výkladu přísnosti hodnocení tak jsem se pohyboval mezi 4 a 5 body.

Co se typů otázek týče, tak asi nejjednodušší otázky jsou takové ty teoretické typu:
Předpokládejte, že v OS s podporou pro vícevláknové zpracování dojde k náhlému ukončení nějakého vlákna (např. po dereferenci neplatného ukazatele) v situaci, kdy toto vlákno drží několik zamčených zámků. Implementace zámků je poskytována operačním systémem. Jak se v takové situaci má OS zachovat? Popište všechny typické možnosti řešení daného problému a vysvětlete jejich výhody a nevýhody.
Celkem jednoduché jsou i assemblerové otázky, protože tam jsou popsány i všechny potřebné instrukce a registry, takže si myslím, že kdo neměl problém s programováním, tak by to měl v pohodě dát.

O něco težší jsou už otázky na souborové systém a práci s kódováním datových typů (míněno implementace něčeho, např. délka UTF-16 řetězce), tam už tomu člověk musí docela podrobně rozumět.

Subjektivně nejtežší jsou pro mě otázky na různé přenosy po sběrnici, ale je to dáno spíš tím, že to je jednak na mě příliš low-level a jednak si myslím, že na přednášce tomu nebyla věnována až taková pozornost (nicméně jistě to říct nemůžu, to bych se musel podívat na záznam z přednášky).

Co se týče časové náročnosti, kdo tomu rozumí tak, že již při čtení otázky se mu v hlavě rodí (správné) řešení, tak rozhodně nebude mít problém s časem, pokud si to ale člověk musí přečíst celé a pak si to ještě rozmyslet, tak tam už to časově vychází celkem špatně.

Já osobně jsem nestihl napsat 2 otázky, ale odpověď na ně jsem stejně neznal, takže to bylo jedno.

Co se týče absence ucelených studijních materiálů, tak to je celkem problém, je sice možnost koukat na přednášky, ale to je časově hodně náročné, já jsem si naštěstí psal zápisy s přednášky (ikdyž ne tak podrobné jak by bylo potřeba).

@fantus: Co se FATu i ostatních FS týče, doporučuju se podívat na záznam z přednášky, je to tam celkem pěkně vysvětleno.
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Donarus »

Abych vas povzbudil, i v nejvetsi nouzi se da extremne zkouknout vsech 12 prednasek = 12*1.5h + prroletnout dulezite kapitoly z Tanenbauma ~ dejme tomu 10h :)... A to vsechny prednasky opravdu urcite neni treba tak dukladne proletavat. Suma sumarum, 30 hodin nezni tak zle - to se da dat za tri dny svizneho uceni, 2 dny pro extremisty, 5 dni pro pohodare.... Verte, ze i na bakalari narazite na vetsi strasaky, takze se touto prvackou zkouskou nenechte odradit. :) Je pravda, ze na to koukam s odstupem temer sedmi let - je tedy mozne, ze za tu dobu doslo k nejake diametralni zmene, nicmene v kontextu toho, ze v prvaku ma jeste vetsina lidi ve zkouskovem na praci zkousky a ne "praci", to neni az takova tragedie :). Ja principama proklusal s par dny uceni, naopak s analyzou jsem se trapil tydny a tydny...
fantus

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od fantus »

Tak, mám za sebou první termín a tipuju, že tak na 80% další termín před sebou.
Postřehy a dojmy z termínu:
Dvě otázky jsem zcela vynechal, dle zadání jsem měl jen velmi mlhavé tušení, o co by mohlo jít.
Otázka číslo jedna - jednoduchá, až na to, že jsem si špatně přečetl jedno slovo v zadání a tak výsledek není v šesnáctkové soustavě, jak bylo požadováno - uznávám, je to moje blbost, ale z pohledu např. písemky z analýzy nebo podobného předmětu by to byla chyba tak za řekněme 20%bodů dolů max - příklad nebyl dlouhý, ale jeho jádrem nebyl převod do šesnáckové soustavy.
Otázka číslo deset - no, nevím jak spolupracuje pascal s assemblerem ale pokud se mi to náhodou podařilo odhadnout dobře, tak jsem stejně udělal chybu v bitovém posunu(respektive jsem na něj zapomněl - udržet naráz pozornost na asi straně textu s veškerýmy požadavky, dejme tomu. Žonglovat bity sem a tam a snažit se vyvodit něco smysluplného, dejme tomu, ale obojí naráz se mi už jaksi nepodařilo) - což by opět vzhledem k rozsahu příkladu v jiném hodnocení bylo řekněme 25% bodů dolů - ale jak jsem psal, tak netuším, zda se mi vůbec podařilo správně odhadnout chování pascal/assembler.
Na zbylé otázky jsem odpověděl, správnost si netroufám odhadnout - předběžný odhad bodů okolo pěti v optimistickém případě.

Čas ve výsledku nebyl zas až takový problém - vzhledem k několika jednodušším příkladům, kde odpověď zabrala méně než deset minut a dvěma příkladům, kde jsem si přečetl zadání a příklad přeskočil se mi čas na ty příklady, které vyžadovaly delší časový úsek trochu natáhnul.

Nicméně na předmět, ze kterého nebylo cviko a s hodinovou dotací 2/0 je ten test poněkud nechutný.

To Donarus: Tanenbauma jsem přečetl dvakrát. Výsledkem bylo akorát to, že jsem přestal být schopen sledovat přednášky, protože se s nima Tanenbaum zhruba v 50% kryje, zbylých 50% jsou požadavky na technické detaily, které bych čekal možná tak u předmětu se cvičením...
A co se týče obtížnosti, jdou zvěsti že se od loňska, kdy došlo ke změně přednášejícího, obtížnost dosti drasticky zvýšila, viz také úvodní příspěvek, který není od studenta prvního ročníku...

Po termínu jsem se pana přednášejícího zeptal, zda by mohl napsat skripta. Odpoveděl, že to nestíhá.
Dále jsem se zeptal, zda by nemohlo být dobrovolné doplňkové cvičení kvůli praktičtějšímu doplnění znalostí.
Odpověděl, že to není jednoduché zařídit a že se to nedá udělat v půlce semestru. Podotýkám, že předmět běží v této skladbě už druhým rokem a nemyslím si,že by loni byl výrazně jednodušší.
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Donarus »

Dej pak vedet, jak to dopadlo .. Docela by me zajimala letosni prisnost hodnoceni.. Jak jsem psal, mam to za sebou uz davno a co se s Tanenbaumem kryje a co ne si uz teda urcite nepamatuji. Nicmene pokud je to tak jak rikas, tedy ze se se nekryje uz temer vubec nic (a z tohoto pohledu 50% znamena opravdu temer 'nic'), pak je to dost na houby - to jo.

PS: Ten disclaimer autora na zaver jsem nejak prehlednul.
Jerome

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Jerome »

fantus píše:Dále jsem se zeptal, zda by nemohlo být dobrovolné doplňkové cvičení kvůli praktičtějšímu doplnění znalostí.
Odpověděl, že to není jednoduché zařídit a že se to nedá udělat v půlce semestru. Podotýkám, že předmět běží v této skladbě už druhým rokem a nemyslím si,že by loni byl výrazně jednodušší.
Že by ten předmět potřeboval cvičení jsme požadovali už tak před šesti lety, když jsem dělal zkoušku já (už tehdy písemka s tématem přednášky spíše jen souvisela, než že by u zkoušky hrálo roli, zda student na přednášky chodil). Takže to rozhodně není žádný nový požadavek, viz anketa v Sisu.
Jenda_

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od Jenda_ »

Ahoj,
jsem prvák a Principy jsem dal na první pokus za 9,25 bodů z 10 a to jsem se na to učil noc před zkouškou (na toto vlákno jsem narazil až teď, proto píšu opožděně). Osobně mi tento předmět přijde adekvátní (a jednodušší než předměty z kolekce Matematika pro informatiky :)).

Některé otázky jsou vyloženě moc low-level (zkonstruování FAT tabulky, přesný popis I2C komunikace), na druhou stranu hodnocení nebylo tak přísné, jak se píše - například za poměrně fatální nezvládnutí té I2C komunikace jsem získal půl bodu a za odpověď na fungování combining characters v Unicode ve stylu „v X.org je to nejdřív dead character a pak znak, v Unicode je to možná naopak, ale netuším“ dokonce celý bod.

Implementace interrupt-driven driveru nebo 16b sčítačky na 8b počítači mi přijde jako něco, co by měl student informatiky prostě zvládnout.

Dvě hodiny mi taky přijdou v pohodě. Samozřejmě, že ruční kompilace pro architekturu kterou jsem nikdy v životě neviděl nebo analýza nějakého zvráceného DMA mi trvá dýl než 12 minut, na druhou stranu spousta otázek jako „co bude výsledkem (10 | 0x2000) ^ (0x3 << 1)“ zase 12 minut netrvá.
david1
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 37
Registrován: 16. 2. 2009 18:00
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od david1 »

Osobne si myslím, že ťažká bola ta skúška, keď pozostávala z vyraďovacieho testu, kde bolo treba min 8b/10b. Zažil som termín s 0% úspešnosťou a takéto termíny neboli výnimkou. Keď ešte k tomu máte videá z prednášok, tak nie je problém. Čo trocha problém môže byť a bolo to tak aj kedysi, je neprekrývanie vyučovanej látky so znalosťami požadovanými pri skúške. V každom prípade praktické otázky na mikroinštrukcie radiča, DMA, assembler boli aj kedysi.
asi blbá holka, že?

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od asi blbá holka, že? »

[quote="Jenda_"]Ahoj,
jsem prvák a Principy jsem dal na první pokus za 9,25 bodů z 10 a to jsem se na to učil noc před zkouškou (na toto vlákno jsem narazil až teď, proto píšu opožděně). Osobně mi tento předmět přijde adekvátní (a jednodušší než předměty z kolekce Matematika pro informatiky :)).

S dovolením, tohle mi přijde jako dost trapný machrování. Já jsem před matfyzem tušila maximálně to, co jsou jednotlivý součástky v počítači a o zbytku probíraných věcí jsem neměla ani šajnu. Kampaň Studuj matfyz se mi snažila namluvit, že nemusím mít předchozí znalosti, že se vše učí od píky. Pro zdánlivý dojem naplnění tohoto slibu se v prváku vyskytují předměty jako Matematické dovednosti a Programování pro začátečníky. Tam se půl roku bere částečně to, co v jiných předmětech, jen blbovzdorněji, anebo věci, které jsou tak primitivní, že když někdo nedává, tak si na ten matfyz netroufnul a tudíž tam ani není.

Ale zároveň se tam vyskytuje tenhle předmět, kde se v rychlosti přejede značné kvantum značně netriviálních věcí, a který se zkouší způsobem, že se značně netriviální věci mají vymyslet z toho minima na místě a bez toho, abych kdy viděla, jak vůbec třeba ty pascalské pseudo-pseudokódy vypadají, opravdu moc nevím, co tam vůbec psát. Taky tu nemachruju, že matematikou pro informatiky jsem prolezla bez větších problémů, kdežto z Principů se mi značně zvedá kufr, protože totálně nevím, jak - byť majíc znalosti z přednášky - řešit úlohy, které se vyskytují v písemce.

Udělat třeba rekurzi v assembleru mi bez toho, abych kdy v životě viděla vůbec jednoduchý assemblerový kód, mi přijde dost těžký. Vidět otázku "naprogramujte ovladač", když jsem předtím v životě žádný kód ovladače neviděla, jen vím, co ovladač plus minus je (víc z přednášky opravdu ne), taky. Ptát se, co je potřeba udělat pro nějaký konkrétní (značně konkretizovaný) problém, když vůbec nevím, odkad to mám uchopovat a do jaké hloubky jít, taky. Teď už aspoň vím, že pan Ježek vlastně nechce skutečné kódy v Pascalu, ale spíš "algoritmy" popsané "pseudokódem" s něčím jako pascalskou syntaxí. Z letmého popisu základního principu komunikace opravdu nejsem schopná popsat konkrétní netriviální DMA přenos včetně detailních popisů všech dějů.

Bez skript, bez cvičení, bez příkladů, bez ničeho je tenhle předmět. Půl roku se omílají ty samé triviální příklady v Programování I, ale k Principům a jejich značně netriviálním úlohám ani slůvko.

Není to jen na _jendu, ale na více lidí, co tu machrujou. Matika je aspoň fér, věty s důkazy, pokud je člověk nepochopí a nezreprodukuje sám, což ve většině případů jde, se dají našprtat, a příklady se dají buď pochopit anebo vymyslet. Bez představy, jak se odpovídá na ty úlohy v PP, se zkouška skládá těžko, a pouhá účast na přednáškách vás ke složení vskutku nepřibližuje. Šla jsem na matfyz, fakultu nejstarší univerzity u nás, která si zakládá na tom, že učí dobře a klade důraz na pochopení, ne na znalosti konkrétních řešení. Nešla jsem na dráťárnu.

Takže jak říkám, aspoň tu, lidi, nemachrujte.
asi blbá holka, že?

Re: 2013/2014 - Obtížnost předmětu

Příspěvek od asi blbá holka, že? »

Jen bych doplnila
a) že jsem loni zkoušku s vypětím všech sil složila, ale never more.
b) že mi pan doktor Ježek přijde fajn a ochotný a jeho výklad je zábavný, ale kdyby v řádu let nějaká skripta sepsal a kdyby se zavedlo cviko, značně by to pomohlo.
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“