N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
vojta_vorel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 1. 2011 15:10
Typ studia: Informatika Ph.D.

N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Příspěvek od vojta_vorel »

Hoj,
mohl by mi prosím někdo napsat co si myslí o následující záležitosti? Dneska jsem strávil většinu večera koumáním n-asociativního stránkování a došel jsem k tomu že to Bulej zkrátka musí mít na slidu špatně. Inkriminovaný snímek:
snímek o n-asociativních cachích
snímek o n-asociativních cachích
Problém je v první větě. Tvrdí se tam, že při N-cestně asociativním mapování (kde v praxi N=1,2 nebo 4, na tom se zdroje shodují) se tam vyskytuje N množin, a v rámci množiny se asociativně vyhledává. To by znamenalo že k adrese je přímo přimapována jedna z dvou nebo čtyř množin, která obsahuje 2^x (hodně) prvků, a ty se všechny naráz otestují.
To mi přijde nepraktické už od pohledu, ale hlavně jsem se na většině jiných zdrojů dočetl že to je přirozeně naopak- existuje tam N CEST, kde každá obsahuje 2^x (hodně) prvků, a každý z nich spadá do určité množiny (tedy množin je hodně). Z každé cesty pak vzejde jeden nebo žádný prvek- toto jsou prvky patřící do stejné množiny, a ty se pak prozkoumávají asociativně.
Možná že není univerzální shoda v termínu "množina", jenže i tak tam Bulej podle mě míchá dva významy dohromady.

Co vy na to? Dík, Vojta
bujon
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 26
Registrován: 28. 1. 2007 12:22

Re: N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Příspěvek od bujon »

V novych slajdech jsem nic takoveho nenasel. Proc se ucis ze slajdu z min. roku?
vojta_vorel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 1. 2011 15:10
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Příspěvek od vojta_vorel »

Nj, měl jsem staré slidy, na nových už není problém. Chodil jsem na přednášky k Obdržálkovi, proto jsem nevěděl že ty slidy vypadají jinak než letošní.
Když už jsme u toho.. učil jsem se to od Buleje, protože jsem o těhle cachích a tak nic v Obdržálkových slidech nenašel, přitom si myslím že jsme to probírali. Nevíte někdo jak to je? Chybí mu na webu nějaké prezentace?

Dík, Vojta
davkol
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 10. 2010 19:31
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Příspěvek od davkol »

Donedávna na webu některé Obdržálkovy slajdy chyběly a některé byly neaktuální. Radši se učím z těch Bulejových, ty jsou aspoň čitelné a méně zmatené.
vetsh

Re: N-asociativní cache: chyba ve slidech?

Příspěvek od vetsh »

vojta_vorel píše:Hoj,
mohl by mi prosím někdo napsat co si myslí o následující záležitosti? Dneska jsem strávil většinu večera koumáním n-asociativního stránkování a došel jsem k tomu že to Bulej zkrátka musí mít na slidu špatně. Inkriminovaný snímek:
cache.jpg
Problém je v první větě. Tvrdí se tam, že při N-cestně asociativním mapování (kde v praxi N=1,2 nebo 4, na tom se zdroje shodují) se tam vyskytuje N množin, a v rámci množiny se asociativně vyhledává. To by znamenalo že k adrese je přímo přimapována jedna z dvou nebo čtyř množin, která obsahuje 2^x (hodně) prvků, a ty se všechny naráz otestují.
To mi přijde nepraktické už od pohledu, ale hlavně jsem se na většině jiných zdrojů dočetl že to je přirozeně naopak- existuje tam N CEST, kde každá obsahuje 2^x (hodně) prvků, a každý z nich spadá do určité množiny (tedy množin je hodně). Z každé cesty pak vzejde jeden nebo žádný prvek- toto jsou prvky patřící do stejné množiny, a ty se pak prozkoumávají asociativně.
Možná že není univerzální shoda v termínu "množina", jenže i tak tam Bulej podle mě míchá dva významy dohromady.

Co vy na to? Dík, Vojta
Bulej to ma myslim primo napsany. Skupina radku = mnozina, radek mnozine odpovida cesta. To znamena, mam-li 2-cestnou asociativni mapovani, tak se tam opravdu vyskytuji 2 mnoziny. Kazdou mnozinu mapuji primo. Ale mnoziny dohromady prohledavam asociativne.

Je-li index pro 2 mnoziny velky 8b. Tak pro kazdou je to 2^8 vynasobeno 2, protoze mame 2 mnoziny. Kazdy radek cache muze byt velky 8B. Jestli dobre pocitam, tak to vychazi 2MB, coz by odpovidalo dnesnim velikostem. Pocitam spravne?
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“