Obdržálek 15.2.10

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
Tomgr
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 2. 2010 16:06
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Obdržálek 15.2.10

Příspěvek od Tomgr »

Příšel o nějakou tu minutu pozdějš, na začátku zkoušky pár klasickejch vtípků/upozonění. (všechno v podstatě na chlup stejný jako minule xD)

Kvíz:
Co platí pro základní hodiny (příznak D nehraje roli - jiný možnosti byly, že hrají roli oba dva, že jeden hraje roli až když ten druhej je nastaven)
Převod z OCT do BIN, na začátku nula (převáděl jsem proto zprava do leva po trojicích, počet číslic ve dvojkový soustavě pak totiž nebyl násobek 3)
Na co je kladen důraz u mikrojádrových systému ( robustnost, další možnosti jsou dostupnost, vysoký výkon, trasparentnost)
Co nepatří mezi Coffmanovy podmínky (preemtion)
Bankéřův algoritmus (vyhýbání se)
stránkování (externí fragmentace)
propustnost (32bit, 128Mhz >>521MB/s. Správná možnost tam ale nebyla, ukázal jsem mu to a říkal, že generátor čísel občas nefunguje správně, tak si máme přepsat jednotky, jestli se nám něco nezdá)
precizní přerušení (nechaj se doběhnout všechny instrukce)
Little endian (po dvojicích pozpátku)
a nějaká další věc, co si nepamatuju, ale už tu byla hodně mockrát.

Postoupili jsme 4, druhá část:

Turingův stroj na lichou paritu (klasika, všechno popsat)
Součet ve dvojkovým doplňku (klasika, body zadarmo)
sNaN a NaN (co, kde, kdy, jak to vypadá, jak se s tím pracuje)
A 4. otázku jsem tu ještě neviděl, byl zadanej úsek paměti v big endien, záznamy od 1000 až po 100E či tak něco, prostě tabulka. Každej záznam měl uloženej jeden B v HEX. Chtěl po nás sečíst čísla na záznamech 1004 a 100C, když jsou záznamy v podobě IEEE 754 single precision a výsledek uložit do tabulky na záznam 1004.
Je potřeba vědět: Kolik B zabírá single precision a jak vypadá (kolik b má mantisa, exponent), podle toho vybrat odpovídající počet záznamů po těch uvedených. Převést do BIN. Interpretovat v IEEE 754 SP. Sečíst je (převést na stejnej exponent, sečíst mantisy), normalizovat výsledek, převést výsledek zpátky do HEX. A zapsat do správnýho místa v tabulce.

Toť vše, dneska jsem měl zrovna štěstí a mám za 2.
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“