PPAOS výpisky

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
kedrigern
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 5. 2009 20:48
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

PPAOS výpisky

Příspěvek od kedrigern »

Ahoj,

udělal jsem si výpisky z PPAOS. Jsou to opravdu jen poznámky a ne ucelený studijní text, nicméně dle mého názory tu takový ještě příliš nebyl (složitější pojmy jsou vysvětleny, jednoduší jsou jen zmíněny, abyste na ně při učení nezapomněli).

PDF i LaTeXové zdrojáky jsou ke stažení u mě: http://anilinux.org/~keddie/index.php?page=ppaos, sem to nedávám, jelikož to hodlám ještě dodělávat a aktualizovat (nejméně do doby, než zkoušku složím).

Rád uvítám připomínky, bugy etc.

Edit: Trochu jsem aktualizoval a opravil odkaz na zdrojáky
Majky
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 1. 2010 09:50
Typ studia: Informatika Bc.

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od Majky »

tie poznamky su pre mna hodnotne, vdaka za prehladne spracovanie, mas u mna pivo :)
kedrigern
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 5. 2009 20:48
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od kedrigern »

Majky: Dík.

Jinak jsem to docela dost aktualizoval, čili pokud používáte, tak stáhněte novou verzi.
Lenny
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 25. 1. 2010 20:19
Typ studia: Informatika Bc.

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od Lenny »

Ola Keddie,

dik za material, presne to co sem hledal;-)

Pripojuju se s pozvanim na pivo, na ktery bysme meli nekdy zajit, po x...)
Mishak

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od Mishak »

Ahoi,
urcite jsou ty vypisky moc pekna vec.. Hlavne k tomu kdyz to clovek projizdi :)
Jenom.. Neni to nahodou s endianness obracene? To znamena, ze 1234ABCD bude pri pouziti big endian vypadat jako 12 34 AB CD
Uživatelský avatar
SUK
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 13
Registrován: 17. 12. 2009 20:48
Typ studia: Nestuduji MFF UK
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od SUK »

Bezva zapisky... jen par pripominek k prvni strance (dal jsem se nedostal a uz o tom tolik nevim).
bit ma hodnoty 1 nebo 0, ne I nebo O ;)
byte ma hodnoty 0 az 2^8 - 1

a co se tyce tech soustav, je v tom opravdu zmatek.... aspon jsem si ho vytvoril po precteni onoho radku...
KB (nebo KiB ? ) - 2^{10}
MB (nebo MiB ? ) - 2^{20}
GB (nebo GiB ? ) 2^{30}
... a tak dale

Pak je druhej, tim se oznacujou disky a je to system SI, tzn K - 10^3, M - 10^6, G - 10^9

jsou to jen drobnosti, jinak samozrejme parada!
Naposledy upravil(a) SUK dne 27. 1. 2010 12:49, celkem upraveno 1 x.
ex MFF,
Vpps. SUK
Lenny
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 25. 1. 2010 20:19
Typ studia: Informatika Bc.

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od Lenny »

Nejsem sice autorem, ale neda mi to abych nereagoval...

ad Endianness - priklad je zde skutecne napsan spatne, textovy popis je ale dobre (viz. http://dsrg.mff.cuni.cz/teaching/nswi12 ... entace.pdf slide 38/39)

ad hodnoty bitu - striktne technicky mas samozrejme pravdu, nicmene je uvykla konvence psat bity jako I a O misto 1 a 0, z duvodu rozliseni od desitkove soustavy - kdyz napises IIO, myslis 6, narozdil od 110

ad byte - true

ad jednotky - opet mas recht, docela prehledne je to videt napr. z tabulky na http://en.wikipedia.org/wiki/Kibibyte
wimby

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od wimby »

Také bych přidal pár subjektivních, ale doufám, že konstruktivních a přínosných, poznámek.
- (už tu bylo zmíněno) označení bitu jako I/O ve mne evokuje Input/Output. Nevím co je na číslicích nepěkného, často, pokud není z kontextu zřejmé jaký má soustava základ se uvádí jako index nebo v závorce za číslem (např. 100(2) nebo 1002). + V těch převodech jsem se zarazil nad tou pajpou, která odděluje zřejmě nibbly - spíš mě tam mate než mi pomáhá.
- jako desinformaci bych spíš viděl o pár řádků níž slučitelnost Byte a Oktet. Byte rozhodně nemá obecně 8 bitů. Byly počítače, které měly šířku slabiky od 1 třeba i do 36 bitů a i když většina "dnešních" počítačů počítá s osmibitovým Bajtem, vyrábí se i s 12 bitovým. Aby tedy nedošlo k nechtěné záměně, byl zaveden termín Oktet, který je velký právě 8 bitů.
- "Více bajtové" se určitě píše dohromady
- endiany už taky byly zmíněny
- "Reálná čísla" tak jak jsou tam jsou čísla s pohyblivou řádovou čárkou, nikoli reálná.
- pokud statická paměť nemusí po každém přečtení obnovovat data, z čeho tedy plyne její pomalost oproti dynamické paměti? Mám za to, že registry a vyrovnávací paměti se realizují statickou pamětí, na operační paměť se nepoužívají z důvodu náročnosti na výrobu a vysokých nákladů (ale nemám k tomu nic na podložení)
- proces nám dovoluje spravovat více úloh? Tomu nerozumím.

Oceňuji snahu a děkuji za shrnutí :-)
kedrigern
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 5. 2009 20:48
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od kedrigern »

Snad se někdy dostanu k opravě (pro příští ročníky), spoustu z těch věcí vím a myslel jsem tak, ale ujeli mi formulace... res. psal jsem to pro sebe, když se ro rozrostlo, tak jsem si říkal: proč to sem nedat.

Děkuji za připomínky.
Uživatelský avatar
SUK
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 13
Registrován: 17. 12. 2009 20:48
Typ studia: Nestuduji MFF UK
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: PPAOS výpisky

Příspěvek od SUK »

wimby píše:- proces nám dovoluje spravovat více úloh? Tomu nerozumím.
V systemu je proces jenom neco "virtualniho", ve skutecnosti proces nebezi. Proces pouze slucuje vlakna - thready nebo taky ulohy. To je neco, co uz skutecne bezi. (Ve Windows si to muzes overit napriklad pomoci Process Exploreru, v linuxu a jinych netusim).

aspon takhle to vypravel chlapik na prednasce WUGu o schedulingu ve Windows, kterou jsem asi tak pred trema rokama navstivil
ex MFF,
Vpps. SUK
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“