17.2. Bulej

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
Uživatelský avatar
Tinka
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 18
Registrován: 19. 1. 2009 15:13
Typ studia: Informatika Bc.

17.2. Bulej

Příspěvek od Tinka »

Mohla by sem nejaka dobra dusa hodit otazky zo skusky?
Whatever women do they must do twice as well as men to be thought half as good. Luckily, this is not difficult.
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Jookyn »

Y první části si toho moc nepamatuju, ale bzlo tam např.

Rozsah desetinýho čísla v IEEE standardu s danou velikostí expomentu
Typycká součástka pro 4. generaci počítačů
Co je Turingův stroj
K čemu se používá přejmenování registrů
Na co jsou multiplexory
Převod Dec->Bin


Druhá část:

Přenos dat bey účasti procesoru - jak přesně probíhá komunikace na HW i SW úrovni, výhody a nevýhody, jaký jsou problémy s cache a virtuální pamětí.
Převod dvou desetinných čísel do IEEE formátu, exponent 5 bitů, s posunem, přesnost 11 bitů. A čísla tušim -39,8 a 93,xxx . A pak ty čísla vydělit (v IEEE ne v desítkový soustavě) a zapsat výsledek.
Co je cache, nakreslit a popsat množinově asociativní cache, popsat uspořádání dat v cache, určit chování při vyrůstajícím stupni asociativity při zachování velikosti cache.
Stránkování - vysvětlit, nakreslit převod 32bitový VA na 36bitovou FA při velikosti stránky 16KiB, spočítat maximální počet výpadků při velikosti instrukce 2B


První část jsem nějak zázračně narandomoval (na výsledky se mi neptejte, nejsem si jistej), v druhý části jsem napsal ke každý otázce tak stránku, ale i mi tam dost věcí chybí, ale mohlo by to vyjít.
marion
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 10. 2008 11:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od marion »

byl to docela humáč dneska.
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Jookyn »

Ještě jsem si vzpomněl na:

Co jsou to polyadické číselné soustavy?
marion
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 10. 2008 11:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od marion »

Jookyn píše:Ještě jsem si vzpomněl na:

Co jsou to polyadické číselné soustavy?

U polyadických soustav je hodnota každé číslice jednoznačně dána její pozicí v posloupnosti znaků vyjadřující dané číslo. To je např. desítková, dvojková, stopadesáttrojková...atd. nepolyadické jsou třeba římské číslice a ještě mě napadají zářezy na pravěkých kostech :)
marion
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 10. 2008 11:05
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od marion »

Nevíte někdo jaká je správná odpověď u první otázky - proč se používá multiplexování vodičů?
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od hippies »

marion píše: U polyadických soustav je hodnota každé číslice jednoznačně dána její pozicí v posloupnosti znaků vyjadřující dané číslo. To je např. desítková, dvojková, stopadesáttrojková...atd. nepolyadické jsou třeba římské číslice a ještě mě napadají zářezy na pravěkých kostech :)
Tady pozor, zarezy na pravekych kostech jsou jednickova soustava - polyadicka. (Pokud teda nemyslis hospodskou, kde pet se vyjadri jako skrtle ctyri.)
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
mawek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2009 01:17
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od mawek »

Stránkování - vysvětlit, nakreslit převod 32bitový VA na 36bitovou FA při velikosti stránky 16KiB, spočítat maximální počet výpadků při velikosti instrukce 2B
moze mi niekto povedat ako sa robi prevod 32b va na 36b fa?
Velyger
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 10. 2008 14:49
Typ studia: Informatika Bc.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Velyger »

marion píše:Nevíte někdo jaká je správná odpověď u první otázky - proč se používá multiplexování vodičů?
Wikipedia píše:Multiplexor (angl. multiplexer, anlg. skr. mux) je elektronické zariadenie, ktoré zlučuje niekoľko signálov pre prenos jednou prenosovou trasou.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Multiplexor

k prvej casti pridavam:
- hlavny rozdiel medzi segmentaciou a strankovanim
- hlavna vlastnost DRAM pamate - uchovava naboj v kondenzatore
- prevod nebol z DEC ale z HEX do BIN
- jednoadresove instrukcie su typicke pre: akumulatorovu architekturu/zasobnikovu architekturu/infixovu notaciu/RISC

to Jookyn: tu druhu cast si opisal celkom presne...
ako malo byt to delenie?
ja som previedol obe cisla na spolocny exponent a potom som to delil normalne ako v desiatkovej,,, je na to nejaky lepsi sposob?
mawek píše:moze mi niekto povedat ako sa robi prevod 32b va na 36b fa?
podla mna je to proste tak ze mas stranky v rozsahu 32bit - offset a v nich mas adresy o 4 bity vacsie cize 36 - offset
Naposledy upravil(a) Velyger dne 18. 2. 2009 01:45, celkem upraveno 1 x.
Zombie killer
Obrázek
mawek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2009 01:17
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od mawek »

tu druhu cast si celkom presne opisal...
ako malo byt to delenie?
ja som previedol obe cisla na spolocny exponent a potom som to delil normalne ako v desiatkovej,,, je na to nejaky lepsi sposob?
nerobi sa to nahodou tak ze to druhe cislo len prevratis (zmenis znamienko exponentu) a potom nasobis mantisy a scitavas exponenty?
podla mna je to proste tak ze mas stranky v rozsahu 32bit - offset a v nich mas adresy o 4 bity vacsie cize 36 - offset
stale moc nechapem ako sa prevadza mensia adresa VA na vecsiu FA. Ked to mam opacne ze VA je vecsia, tak si to rozdelim, na nejake pocty bitov a prva skupina mi urcuje velkost adresara, dalsia pocet zaznamov nejakej urocne... az posledna velkost stranky ale takto do toho moc nevidim
Velyger
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 10. 2008 14:49
Typ studia: Informatika Bc.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Velyger »

mawek píše:stale moc nechapem ako sa prevadza mensia adresa VA na vecsiu FA. Ked to mam opacne ze VA je vecsia, tak si to rozdelim, na nejake pocty bitov a prva skupina mi urcuje velkost adresara, dalsia pocet zaznamov nejakej urocne... az posledna velkost stranky ale takto do toho moc nevidim
prepocitavas cislo stranky na cislo ramca, a to cislo ramca moze byt hocijake, trebars aj 300bitove :D aspon ja to tak chapem
EDIT: ak to chces presne tak si dojednaj konzultaciu, lebo tie kolektivne vedomosti co tu na fore mame su z roznych zdrojov a Bulej k tomu moc nepovedal, on to poslednu prednasku len tak akoby narycho zhrnul :P
Zombie killer
Obrázek
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Jookyn »

Velyger píše: - hlavna vlastnost DRAM pamate - uchovava naboj v kondenzatore
Je nutný je obnovovat ne?

Velyger píše:to Jookyn: tu druhu cast si opisal celkom presne...
ako malo byt to delenie?
ja som previedol obe cisla na spolocny exponent a potom som to delil normalne ako v desiatkovej,,, je na to nejaky lepsi sposob?
Když máš ty čísla převedený, tak můžeš odečíst expomenty a vydělit mantisy, ale ty mantisy jsem neměl, jen jsem tam napsal jakej bude exponent.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od hippies »

mawek píše:
tu druhu cast si celkom presne opisal...
ako malo byt to delenie?
ja som previedol obe cisla na spolocny exponent a potom som to delil normalne ako v desiatkovej,,, je na to nejaky lepsi sposob?
nerobi sa to nahodou tak ze to druhe cislo len prevratis (zmenis znamienko exponentu) a potom nasobis mantisy a scitavas exponenty?

(3.102) / (3.102) ?= (3.3).102+(-2) ?
Jookyn píše: Když máš ty čísla převedený, tak můžeš odečíst expomenty a vydělit mantisy, ale ty mantisy jsem neměl, jen jsem tam napsal jakej bude exponent.
Bacha ale, ze ta mantisa ti muze vyjit 0.01. pak to musis jeste znova normovat
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Velyger
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 10. 2008 14:49
Typ studia: Informatika Bc.

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od Velyger »

Jookyn píše:
Velyger píše: - hlavna vlastnost DRAM pamate - uchovava naboj v kondenzatore
Je nutný je obnovovat ne?
to som si povedal po precitani otazky aj ja, ale ta moznost tam predsa nebola...
Zombie killer
Obrázek
mawek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2009 01:17
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2. Bulej

Příspěvek od mawek »

Velyger píše:
Jookyn píše:
Velyger píše: - hlavna vlastnost DRAM pamate - uchovava naboj v kondenzatore
Je nutný je obnovovat ne?
to som si povedal po precitani otazky aj ja, ale ta moznost tam predsa nebola...
ja som mal tu istu otazku a spravna odpoved bola ze citanie je destruktivne
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“