Vomlelová - 19.6.2019

Základní přednáška z teorie jazyků a automatů. Důraz je kladen na seznámení se základními pojmy a fakty (konečné a zásobníkové automaty, Turingovy stroje, regulární, bezkontextové a kontextové gramatiky).
Uživatelský avatar
SaNuel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 10. 2018 14:52
Typ studia: Informatika Bc.

Vomlelová - 19.6.2019

Příspěvek od SaNuel »

Tak ako všetci predo mnou vraveli, Vomlelová je strašné fajn.

Písomná vyzerala podobne ako ukážkový test. Niektoré zo zadaní boli:
- vybrať, kam patrí jazyk \{ba^ic^ib|i \in N\}
- opäť nekompletné variácie pumping lemmy (ako vo vzorovom)
- zadaná gramatika (podobná tej udanej ako príklad derivačným stromom), zaradiť do Chomskeho, určiť jednoznačnosť, či je v ChNF.
- spraviť graf generujúci rovnaký jazyk ako táto gramatika
- definícia PDA
- uzavretosť jazyka (CFG myslím?) na operácie

Už po polhodinke cca kopa ľudí začala vstávať a odovzdávať papiere.
Každý papier následne prebehla, porátala body, a ak to nebolo extra horibilné, nechala dotyčného škrtnúť si čas v zozname časov na ústnu. Mne sa ušiel termín o 12:10, takže akurát na zopakovanie (som aspoň dúfal).

Na ústnu ma vzala o 10 minút skôr, lebo som pred S3kou nervózne prešľapoval ako Harabin na Čaputovej inaugurácii.
Vytiahol som si lístok "15. Rozdiel medzi PDA a DPDA + odôvodniť". Sadol som si teda, teraz už s pokojom kamikaze bojovníka po kapitulácii Japonská a dal sa do písania.

Viac-menej som "na sedláka" napísal prečo \{ww^R\} prejde jedným a nie druhým, nejaké náznaky definície a vzťahu, resp. všetko, čo mi prišlo aspoň okrajovo relevantné k otázke. Keď mi to prišla skontrolovať, skonštatovala, že je to fajn, ale že v písomnej som mal zle tú uzavretosť, či jej to nehodím na papier, že by som mal za jedna. Ja som sa jej vrelo poďakoval za ochotu, no šetriac nám obom čas a trápenie, som to "nechal plavat" a vzal 2ku. Ústnu som mal teda za pár minút.

Učiva je vcelku dosť, no je značne ľahšie na chápanie ako niektoré iné, väčšina dôkazov je dosť intuitívna a algoritmická, preto je aj skúška oveľa príjemnejšia.

Kód: Vybrat vše

if ( exam.date > critical_date ) {
    this.procrastination.enable();
    Steam.launch("Skyrim");
}
else {
    this.panic.start();
    // TODO: This isn't working...
}
[/size]
Odpovědět

Zpět na „TIN071 Automaty a gramatiky“