Zkouška 15.1.2019 (Gregor)

Výroková logika, normální tvary formulí, predikátová logika, věty o úplnosti výrokové a predikátové logiky, prenexní tvary formulí, modely teorií 1. řádu. Meze formální metody, Gödelovy věty.
Uživatelský avatar
awk
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 56
Registrován: 21. 5. 2018 18:54
Typ studia: Informatika Bc.

Zkouška 15.1.2019 (Gregor)

Příspěvek od awk »

Moje dojmy z dnešní zkoušky

Zkouška začíná vždy písemnou částí v 9:00. Gregor však většinou přichází s 3 až 5 minutovým zpožděním. Na dnešním termínu jsme byli 4 z toho 2 byli erasmáci (tedy test byl dostupný i v angličtině), všem zadával Gregor, Pilát přišel až na ústní. Ohledně přípravy na písemnou část, kterou je nutné napsat na alespoň 50% se dá snad doporučit jediné - vyzkoušet si spočítat kupu testů dostupných na stránkách Gregora.

Ačkoliv se často v písemné části objevují otázky, kteří mnozí na cvičeních nikdy neviděli, tak hodnocení je velmi mírné a u 2 bodových otázek typu:
  • Je T otevřeně axiomatizovatelná?
  • Je T \omega-kategorická?
  • ...
se za správný tip dává 1 bod.

Na písemnou část zkoušky je vždy striktních 90 minut času. Pořadí odezdávání určuje pořadí na ústní zkoušce, která v našem případě začínala po 15 minutové pauze. Nevím jestli to bylo tím, že jsme byli pouze 4, možná pokud na zkoušce bude 12 lidí, tak si Gregor dá pauzu na oběd a ústní bude pokračovat až po obědě.

Ústní probíhá tak, že si vás zavolá Pilát nebo Gregor a projedou si s váma kompletně celý test. Snaží se vám vysvětlit všechny chyby a říct jak se to mělo vypracovat správně. Zejména Gregor si dává záležet na velmi detailním a vyčerpávajícím vysvětlování (záleží mu, jestli látce jeho studenti rozumí). Teprve až teď sečte body a poví vám jak jste dopadli. Pokud je vaše skóre pod 50% pošle vás domů, jinak dle testu zadá právě jednu větu na důkaz (čím lepší test, tím lehčí věta).

Dostal jsem s 18 body z testu důkaz korektnosti tablo metody v PL (zajímá ho i důkaz lemmatu).

Kolega předemnou byl na ústní něco okolo 1 hodiny a já jsem tak byl něco přes 1 hodinu (nemohl jsem si na důkaz vzpomenou a Gregor se ho ze mě snažil vyždímat).
Opět i toto předpokládám že se značně individuální a pokud je na zkoušce víc lidí, tak se čas zkoušejících rozdělí mezi více lidí.

Nicméně pokud nechcete být vyhozeni od zkoušky je jistota napsat test na alespoň 18 bodů, což je spodní hranice dvojky, pokud důkazy znáte jenom "rámcově" tak obdržíte nejhůře za 3.

Zkouška jistě patří k těm těžším na MFF, nicméně Pilát je hodný a Gregor snad ještě více :D

Hodně štěstí!
Odpovědět

Zpět na „AIL062 Výroková a predikátová logika“