Optimko / Lineární programování - Sgall 31.5.2019

Thrayld
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 1. 2018 22:01
Typ studia: Informatika Bc.

Optimko / Lineární programování - Sgall 31.5.2019

Příspěvek od Thrayld »

Ahoj,
zkouška u Sgalla probíhá stále stejně, jak je popsáno z předchozích let.

Na cviku jsou dvě hranice na body - jedna na zápočet, druhá na přeskočení testíku se dvěma příklady u zkoušky. Testík jsem nepsal, ale jak to Sgall někomu popisoval tak jeden příklad je spíš mechanický (simplexová metoda, napsat duál atd.). Druhý je pak více na nějakou intuici (kdo ví?).

V druhé části dostanete od Sgalla nějaké téma, které +- odpovídá jedné přednášce. Je poměrný rýpavý, ale hodný. Zajímá ho především, zda tomu opravdu rozumíte. Prakticky se ptá na vše z přednášek, je dobré znát i různé příklady (třeba unimodulární matice a souvislost s toky, příklady matroidů atd.), které jsou zmiňovány.

Já jsem dostal algoritmy na párování se slovy, že "stačí pro bipartitní grafy a pokud řeknete něco o obecných grafech, bude to skvělé". Speciálně bych tedy řekl, že na těch obecných grafech tolik nelpí a spokojí se s nějakými myšlenkami (kde se předchozí alg pokazí, další podmínky, kontrakce cyklů, jiné počítání epsilon, ..). Já jsem sepsal ty bipartitní grafy, k těm obecným jsem řekl něco jenom slovně a byl spokojený. Opravdu ho především zajímá proč, než konkrétní technické provedení.

Btw: To nepatří až tolik do zkoušky, ale Sgall očividně hodně počítá s tím, že se někde nějaký algoritmus na párování bere (což pokud vím, tak v povinných předmětech ne). Ten Edmondsův algoritmus pro obecné grafy (bez cen) se ale bere na KaG II. Kdo by teda potřeboval nějaké další vysvětlení, tak mezi nahranými přednáškami je KaG II od Víti Jelínka a ten algoritmus dělá hned první hodinu. Resp. nějaká pomocná lemmátka, že to funguje, nechá na cvičení, ale to už na tuhle zkoušku není potřeba.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“