C# a .NET vs Java ??

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od beaver »

R.U.R. píše:
  • V písemce jsou otázky, na které člověk často nemusí znát odpověď, protože ve chvíli, kdy to napíše, tak na něj kompilátor zařve... Neříkám, že je k ničemu ty odpovědi neznat, ale není to zdaleka nutné a občas ani užitečné (na co si budu pamatovat nějakou věc, kterou použiju málokdy, když vím, že až to budu potřebovat, tak mi prostředí/kompilátor poradí). Lepší by možná byly třeba kusy kódu, ve kterých je nějaká logická chyba, a tu najít a odstranit... A pokud jde o úlohu typu "vylepšete tento zdrojový kód", pak bych preferoval, kdyby hodnocení nebylo tak striktní (za co člověku vynadá prostředí nebo překladač a poradí mu co s tím, to prostě není závažná neznalost)
Ja si prave myslim, ze by na ne clovek mel znat odpoved. Jsme informatici na matfyzu, ne nejaci stredoskolaci, co se naucili metodou pokus-omyl jeden jazyk a povazuji se za programatory. Vsechny ty otazky jsou koncipovane tak, ze pokud rozumis vnitrnostem toho jazyka (co se predava referenci, co hodnotou, jak se boxuje, ze stringy jsou immutable...), tak bys mel tu pisemku napsat za 1-2. Pokud jen umis programovat, ale nic se na zkousku nenaucis, tak pravdepodobne vyletis (resp. je to random).

Tenhle predmet je hlavne o tom, jestli porozumis tomu jazyku. Ne jen jestli v nem umis nabusit program (s asistenci kompilatoru, ktery na tebe porad rve).
R.U.R. píše:
  • Zápočťáky a domácí úkoly jsou hodnoceny opravdu hnidopošsky. Uznávám, že je nejrychlejší pustit program na testovací vstupy a porovnat výsledek se správným řešením, ale drobné odchylky by mohly být alespoň trochu tolerovány, pokud základ programu a většina výstupů jsou v pořádku. Všichni víme, že nějaký miniaturní bug, který se projevuje jen občas, anebo se projevuje jen částečným pokažením výstupu, je často velmi obtížné nalézt, a nezřídka to trvá i hodiny... Pak je to prostě o tom, že někdo má štěstí a ten bug si tam neudělá (a jde spokojeně domů), a ten druhý ho nemá a má smůlu. Přitom mohou oba být stejně dobrými programátory, klidně i napsat stejný kód, akorát se ten méně štastný někde uklikne, upíše, nějaký kus kódu vloží omylem na špatné místo, přehlédne nedopsanou nebo špatně uzavřenou if-else větev, zavolá omylem jinou metodu, rozhodne se během práce něco vyřešit jinak a na jednom místě tomu zapomene přizpůsobit kód... a milióny dalších věcí, které podle mě nedělají programátora špatným (OK, opravdu důsledný programátor se toho třeba nedopustí, ale člověk přece není stroj...).
Všechno je to jen imho, ale stojím si za tím.
Promin, ale zase nesouhlasim. Drobne odchylky typu, oddeluje to polozky rovnitkem misto dvojteckou apod. jsou normalne tolerovany. Odchylky od specifikace samozrejme tolerovany nejsou a myslim, ze je to dobre. Kdyz pak budes psat neco pro zakaznika a odchylis se od specifikace, tak s tebou nekdo rychle vybehne.

A to co tady popisujes ... dobry programator nedela takovehle bugy. Bug se muze objevit kdykoli, ale musis ho umet odladit. Odchylka od specifikace je bug uz v logickem navrhu kodu, coz rozhodne nebyva drobnost a nikomu by se to nemelo stavat. Mas pravdu, ze clovek neni stroj, ale mel by po sobe umet chyby najit a opravit, kdyz je udela.
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Germoe_

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Germoe_ »

Já jsem měl zapsané oba.
Java (nebo C++) budeš potřebovat, pokud si budeš chtít zapsat Počítačovou grafiku. C# se mi zase víc líbí O:-)
Domácí úkol z Javy byl nesrovnatelně lehčí než ten ze C#, zkouškové testy byly sice náročné, ale s trochu štěstí a alespoň jedním přečtením slajdů šel i ten C# dát na trojku. U zápočtové písemky hodně záleží na tom, jaké je zrovna zadání a kdo to hodnotí (já měl na C# napodruhé štěstí, že jsme měli naprogramovat generování gramatiky, což první z nás stihnul asi za tři čtvrtě hodiny). Zápočtový program jsem udělal dřív do Javy, takže ten do C# jsem už nedělal a tedy nevím, jak je u něj přísné hodnocení.
C# mám raději, ale zase pan Ježek není zrovna nejpříjemnější. Opravování prvních úkolů mu trvalo přes dva týdny, opravování těch náhradních dokonce měsíc a ani neupozorňoval na výsledky, jen to zadal do SISu. Ta doba by mi nevadila, kdyby se na ten kód taky kouknul a trochu ho zkritizoval, ale jen jím prohnat testovací vstupy snad tolik času zabrat nemuselo, stejně tak snad mohl po tom náhradním úkolu mohl napsat e-mail, že jsme to splnili. Také neodpovídal na specifikace zápočtových programů, takže pak člověk nevěděl, zda může začít psát, nebo mu, po zkušenosti s dobou opravování úkolů, za dva týdny odpoví, že tohle téme ne. Naopak mě ale mile překvapil tím, že průběžně sledoval toto fórum a odpovídal na případné dotazy k zadání DÚ.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od Him »

R.U.R. Souhlasím, že ten úkol byl drsný, ale na druhou stranu si myslím, že odladit to opravdu šlo, jen to vyžadovalo dost času.
(např. všechny moje bugy se daly odladit, kdybych dělal unit testy, což jsem bohužel neudělal a proto jsem pak některé vstupy ladil hodiny)
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od R.U.R. »

hippies píše:Ja si zas stojim za tim, ze musis umet odladit vlastni kod. To je snad minimalni mozny pozadavek na programatora, ne?
No jo, to jo, viděl jsem lidi, kteří to odladili 5 nebo 10 minut po deadlinu... Nejde o to, že by to člověk nezvládnul, ale že to nezvládne v daném čase (např. 3 hodiny) - a tohle je podle mě už hodně o štěstí, jestli mě dostatečně rychle napadne, kde bude ta chyba, popřípadě jestli ji dokážu dostatečně rychle vydebugovat... Samozřejmě, že je dobré, když člověk dokáže svůj program ladit efektivně (namísto častého random přístupu - "Jestli ona ta chyba není... třeba tady...? Hm, není..."), ale jsou chyby a chyby, některé se dají s pomocí standardních debugovacích postupů najít rychle, u jiných to trvá dlouho... A to je to, na čem vyletělo hodně lidí. Jistě že je zde netriviální množina lidí, kteří zadanou úlohu prostě vůbec nezvládli. Ale možná ještě větší je množina lidí, kteří úlohu v její podstatě zvládli, ale měli to štěstí, že si tam zanesli nějaký nenápadný bug, který nedokázali do deadlinu nalézt...
Tedy odladit vlastní kód ano, to souhlasím, ale dávat na to takhle omezený čas je děsivé...
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od hippies »

Pokud mas v ruce data, na kterych ti to nebeha (tj. asi vzdy kdyz vis, ze tam je bug), tak tu chybu proste musis umet najit na jedno odtrasovani, coz "pulenim intervalu" jde udelat velice rychle. To ale jen za predpokladu, ze vis, co ma tebou vytvoreny kod delat.
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Uživatelský avatar
sulthan
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 184
Registrován: 17. 10. 2006 20:08
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 9, Prosek
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od sulthan »

Souhlasim, ale je zase pravda, ze k tomu, aby clovek dokazal efektivne ladit, je nutne se dopracovat... a mit uz neco netrivialniho naprogramovano. Pokud si tehle predmet v druhem rocniku zapise nekdo, kdo pred matfyzem nikdy neprogramoval, tak mu to muze cinit potize.
Ale koneckoncu... kdo rika, ze kazdy predmet se musi zvladnout napoprve? Zkusenosti od zkousky jsou leckdy hodnotnejsi nez z tuctu prednasek :wink: :D
If you can't have what you want, want what you have.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: C# a .NET vs Java ??

Příspěvek od hippies »

Myslim, ze kdo napise zapoctak uz ma neco netrivialniho naprogramovaneho, ne? ;)
Ale jinak i ja souhlasim.
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“