ZK 11.9.2013

Struktury, s nimiž se studenti již setkali (relace, algebraické struktury, struktury spojitosti); specifické vlastnosti, srovnání. Různé konstrukce (podobjekty, ekvivalence a kongruence, součiny, sumy a pod.) a jejich společné rysy. Zvláštní pozornost bude věnována částečným uspořádáním, a to jak obecným záležitostem, tak i aspektům speciálního významu pro informatiku. Některá základní fakta teorie kategorií.
Krakonoš
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 1. 2009 11:31
Typ studia: Informatika Mgr.

ZK 11.9.2013

Příspěvek od Krakonoš »

Ahoj,

takže dnes další zkouša. Nakonec přišli 4, všichni udělali (někteří lépe, někteří hůře. Jirko, gratuluji!)

1) Homomorfismy na algebrách a co je na nich speciálního, oproti hom. na obecných strukturách (ty dvě trojúhelníkové věty o hom. prostém a na).
2) Oddělovací axiomy. Ty jsem neuměl a taky jsem mu to řekl, upřímě jsem do poslední chvíle netušil, že se to zkouší, a už jsem neměl sílu to memorizovat, když jsem k tomu došel :-). Řekl jsem, že jsem se učil tak co plyne k Alexandrovi. Přemýšlel, co mi z toho dá, ale ono tam nic není -- tak se zeptal, jestli Alexandera umím, já že ano.
3) Alexanderovo lemma.

Alexandera jsem samozřejmě uměl, je to nejlehčí věta která tam je, protože dává smysl a je jasná :-). Byl spokojen a nabídl mi 2, ale šťastný nebyl. Samozřejmě jsem bral.

Další otázky: Tarski, Birfkhoff o filtrech, nějaké hausdorffovské prostory, booleovy algebry, pseudokomplementy, a spoustu dalších věcí, které jsem moc nevnímal :-)
Odpovědět

Zpět na „MAI064 Matematické struktury“