Zkouska 16.6.2009

Struktury, s nimiž se studenti již setkali (relace, algebraické struktury, struktury spojitosti); specifické vlastnosti, srovnání. Různé konstrukce (podobjekty, ekvivalence a kongruence, součiny, sumy a pod.) a jejich společné rysy. Zvláštní pozornost bude věnována částečným uspořádáním, a to jak obecným záležitostem, tak i aspektům speciálního významu pro informatiku. Některá základní fakta teorie kategorií.
Control

Zkouska 16.6.2009

Příspěvek od Control »

Zdarec!
Dostal jsem:
- Knaster-Tarski zneni + dukaz
- Pseudokomplementy [definice, trivialni tvrzeni, (x ^ b) ** = a**, souvislost s booleanizaci ]

Zkouska probehla standardnim zpusobem - p. Pultr prisel vyrazne drive, rozdal questy a odesel, pak svizne obchazel a max. 3s pohledem kontroloval papiry a zadaval dalsi praci. V prubehu zkousky kdyz student nevedel [a byla to prvni ci druha otazka], daval moznost odejit bez zapocitaneho terminu. Pote uz pokus pocital. Vsem nejednickarum pri zapisovani znamky vydatne promlouval do duse.

NA lidi, kterym musel dat neco horsiho nez 1 se tvaril strasne sklicene - az tak hrozne jako by jim tou dvojkou ci trojkou v pristim okamziku mel urezat nohu nebo tak neco.

Po full-zodpovezeni obou jsem se priznal, ze nedam dohromady tezkou vetu o volnych algebrach, ale dam treba Birkhoffa, Alexandra...
Nic dalsiho jsem uz ale nedostal. Dostal dvojku doprovazenou pohledem, jako bych panu profesorovi posnidal psa a zduvodnenim, ze [volne cituji]: "zrovna ty volne algebry dneska jeste nikdo nedal a pritom drive z toho byly pekne jednicky... a ze zrovna volne algebry jsou pro ty informatiky tak dulezita vec - zkusit si i jine nez kanonicke uvazovani"

Jinak:
- Umrtnost pres 50%

Vrazdily i takove veci [zadane jako druha sance] jako je 5 ekvivalentnich definic spojitosti, Hausdorffuv prostor je uzavreny,normalni, oddelovaci axiomy, kongruence.
Ekv. definice spojitosti vrazdily dokonce dvakrat. [Fakt neni dobry napad zkouset iterovat pres ruzne pojmy stylem hmmm... vim ze tam je nejake F[M] a pak takove to s pruhem oboje oblozene nejakou vlastnosti, tak zkusim kompaktni, pak uplne, regularni... ]

Vyvraceno ze Cantor-Bernstein je povazovan za tezky dukaz [nekde na foru + v jinak skvelych balejukovych vypiscich takto oznaceno]

Dal jsem tomu 70% prednasek, asi 40% cviceni + 4dny fullscale uceni ve 2 lidech. [tj. text ctete a desifrujete spolecne, spolecne nahlas uvazujete, kreslite obrazky,... na nesrozumitelnou matiku imho skvela metoda [vyzkouseno na Algebre I, Statistice, Vycislitelnosti I, Datovkach...] ]. Chce to ale kompatibilniho kolegu. Oba jsme dostali za 2.

May darkness light your path!
Barfolomio

Re: Zkouska 16.6.2009

Příspěvek od Barfolomio »

Ahoj,
jsem taky jeden z tech, co dostali 2 a pan profesor se tvaril zkrousene.

Mel jsem:
1) svazy jako algebry
napsal jsem mu tam definice tech operaci, definoval modularni a distributivni svaz a dokazal, ze je jedno, ktere operace distribuuju; stacilo to
2) Birkhoffova veta
tu jsem se naucil poradne, takze v pohode
3) Alexanderovo lemma
ani me to nenechal dopsat a byl spokojeny
4) volne algebry...
po zadani Al. lemmatu se me zeptal, jestli nahodou neumim tu existenci volnych algeber, tak jsem priznal, ze ne; zadal mi tady zformulovat nejake jine tvrzeni o volnych algebrach, tak jsem mu rekl, ze to nedam a ze mi teda dvojka staci

Docela me prekvapilo, ze to Alexanderovo lemma neni ani nahodou postacujici podminka pro jednicku. Z toho, co jsem cetl, jsem mel dojem, ze to na drivejsich zkouskach vicemene stacilo.

Investovany cas: 4 dny uceni, na cviceni+prednasce jsem byl jen dvakrat. Ale pripoustim, ze jsem mel docela stesti na otazky - takove ty, co se kazdy nauci, protoze se hodne zkousi.

Docela by me zajimalo, jestli dneska nekdo
umel tu existenci volnych algeber
nebo
dostal jednicku a volnym algebram se vyhnul.

Preji hodne stesti na dalsich terminech.
Odpovědět

Zpět na „MAI064 Matematické struktury“