Zkouška 17.1.2017

Prohloubení poznatků z bakalářského kursu Pravděpodobnost a statistika a jejich rozšíření o základy dalších disciplín teorie pravděpodobnosti, zejména o teorii a využití Markovových řetězců, teorii front, teorii spolehlivosti a teorii informace.
Aearsis
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 1. 2017 09:45
Typ studia: Informatika Mgr.

Zkouška 17.1.2017

Příspěvek od Aearsis »

Na zkoušce jsem byl sám, takže probíhala asi trochu jinak než obvykle. Antoch si vážně stěžoval, že se studenti odhlašují na poslední chvíli. Také mi vyčítal, že o hodinách koukáme do mobilů, nevěnujeme pozornost přednášce a neučíme se průběžně - třeba bychom to pak lépe chápali na první dobrou. Teď k průběhu zkoušky. Zeptal se na diplomku, ta ho nikam nenavedla, tak zadal prostě nějaký příklad. Měl jsem chvíli na sepsání myšlenek, pak si to pročetl a diskutovali jsme nad tím. Na žádné definice ani vzorce se neptal, prostě jen myšlenky související s příkladem.

Příklad co jsem rozebíral: Modelujeme práci tří strojů, které jsou vzájemně redundantní - systém funguje tehdy, pokud funguje alespoň jeden. Každý má svou intenzitu poruch λi a oprav μi.

Rozepsal jsem to podobně jako lineární proces zrodu a zániku, nakreslil krychli možných stavů, odvodil jsem rovnice pro Pxyz, vysvětlil jak dojdu k diferenciálním rovnicím a jak z nich vyleze soustava rovnic pro stacionární pxyz. Nedopočítával jsem, stačilo prohlásit že tohle už půjde. Pak už se zeptal jen jak by se model změnil, kdyby stroje měly stejné intenzity (= model 3 svářečů) a jaká je naše intuice za těmi intenzitami (= poruchy se řídí exponenciálním rozdělením). Pak se ptal, jestli jsem nenarazil na nějaký pěkný příklad z praxe - nenarazil, tak jsme to ukončili.

Zkoušky asi netřeba se bát, ale doporučuji si nechat dost času na projití vícero různých materiálů. Hodně pomůže vidět různé pohledy a řády v tomhle chaosu :)
Odpovědět

Zpět na „MAI060 Pravděpodobnostní metody“