Zkouška 31.1.08

Docik
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 2. 2006 19:26

Zkouška 31.1.08

Příspěvek od Docik »

V dnešní písemce bylo:

1) Příklad 2.7 ze skript plus klasifikovat stavy, najít stacionární rozdělení, určit střední doby návratu do jednotlivých stavů (to šlo snadno - jak mi paní Prášková pomohla zjistit na ústní - díky limitnímu chování těch pstí přechodu, jednak jdou k pi_j, jednak k 1\mi_j).

2) Dokažte, že v konečném MŘ s diskrétním časem nejsou všechny stavy přechodné a neexistují v něm stavy trvalé nulové.

3) Příklad 3.10 ze skript - svářeči, Kopa je na cvičeních probíral skrz na skrz, ale ne přímo to limitní rozdělení, na které se ptají.

4) Matice intenzit ((0,0),(q,-q)), určit matici P(t) a absolutní pravděpodobnosti p(t) s počáteční podmínkou p(0) = (0.5, 0.5).

Potvrdilo se mi to, co tu bylo napsáno už dřív - není to těžké, ale je těžké to stihnout. Pak na ústní to jde uhrát, pokud to není dotažené, např. u 3) jsem to neměl dopočítané, ale měl jsem soustavu rovnic a okomentované, proč řešení existuje a proč je to to, co chci, a první krok řešení (zavedu K_j takové a takové...) a vlastně mi ten příklad uznala jako správný, že prý bych to dopočítal...
Dál se ptala na věci, které mi chyběly v písemce, a dostal jsem otázku "oceňování a řízení v markovských řetězcích", další otázky jsou Poissonův proces, lineární proces množení a zániku, M\M
ekonečno, ...
Martin Chvoj

Re: Zkouška 31.1.08

Příspěvek od Martin Chvoj »

No pisemka mi prisla docela v pohode a me se na ni pak ani neptala i kdyz 4. priklad jsem mel skoro cely spatne (ja vul v tech kolmogorovejch rovnici scital ty intenzity po radcich misto sloupcich, no co stane se). Pak prislo na ustni, kde jsem dostal Stacionarni rozdeleni v diskretnim a spojitem pripade. Napsal jsem definice, vety a zacal dokazovat. Prisla ke me at ji o tom neco reknu, tak jsem odvypravel co jsem mel napsane a pak jsem se pustil do tech rozpracovanych dukazu a to byl kamen urazu. Dukazy bych nejspis dohromady dal, ale problem byl, ze jsem je nemel na tom papire a tak jsem je musel vymyslet v realnym case primo pred ni, cimz jsem si to docela pohrbil. Zkousku sice mam, ale dobrej pocit ne. Tak tedy doporucuju toho stihnout napsat co nejvic na papir a minimalizovat odvozovani dodatecne. Pokud to mate nadrillovane, pak neni problem. Zkratka zalezi jak sve znalosti umite prodat. Ja evidentne moc dobre ne.
J.

Re: Zkouška 31.1.08

Příspěvek od J. »

Já jsem moc úspěšná ve čtvrtek nebyla, měla jsem v tom dost chaos, takže se ani nedivím, že si to ještě musím zopáknout. Co je ale pozitivní: slíbila, že pokud se neuvolní místa na posledním termínu, tak jí mám dva dny před zkouškou napsat a zvětší kapacitu! Takže pokud máte někdo problém s místem u zkoušky, stačí jí mailnout.
Odpovědět

Zpět na „Náhodné procesy“