pocitacova algebra

Vše co není uvedeno jinde
kesy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 21
Registrován: 4. 2. 2006 23:19
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Nitra
Kontaktovat uživatele:

pocitacova algebra

Příspěvek od kesy »

dnes som bol na skuske z pocitacovej algebry... mali sme byt dvaja, ale hubi ochorel, takze som tam bol sam. uplna romantika.
stanovsky najprv meskal, vraj si myslel, ze to je az od 11.00 - takze si pre istotu skontrolujte, ci aj ostatne terminy neposunul na 11.00

inak to vyzera presne tak, ako pisal - 3 ulohy. moje boli:
1) res(f,g) = uf +vg aj s dokazom, sylvestrovo kriterium aj s dokazom
2) spocitat zlozitost rychleho delenia polynomov nad Z_p so zvyskom v zavislosti na stupni a p
3) rozlozit x^8-1 nad Z_3 pomocou berlekampa

vo vseobecnosti plati, ze technicke detaily nie su dolezite, v 1) som napisal, ako sa ten dokaz robi, nie presne vyjadrenia a bolo to ok

inak, tych 80 minut je len orientacnych, ak budete potrebovat viac casu, dostanete ho.

potom sme si este pokecali o rezultantoch, NSD polynomov a smolnych prvocislach - takze sa to vsetko tocilo okolo rezultantov

skuska to vlastne bola prijemna, ako inak
A gun is not a weapon, Marge, it's a tool. Like a butcher knife or a harpoon, or... or an alligator.
Homer Simpson
jajo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 5. 2008 17:36
Typ studia: Matematika Bc.

pocitacova algebra - 10.6.

Příspěvek od jajo »

caute
bol som na termine 10.6. 2008

otazky boli nasledovne:
1. dokazat zlozitost algoritmu na NSD v celych cislach...cize zlozitost Euklidovho algoritmu v Z;
2. algoritmus FFT s dokazom spravnosti;
3. odsimulovat na zadanom priklade beh algoritmu:
bol zadany polynom zo Z[x] (uz si nepamatam aky) a jeho rozklad v Z5[x]. ulohou bolo simulovat poslednu fazu Berlekamp-Henselovho algoritmu, tj. kombinaciu faktorov.

v tej 1. som nemusel dokazovat max. pocet krokov Euklid. alg., ale chcel tam dokaz Suma(l(qi)) = O(n)

potom sa ma este pytal na FFT, chcel odo mna vysvetlit princip vyuzitia FFT pri rychlom nasobeni. ako sa obchadza problem v telese Q, kde nie su primitivne odmocniny.
oblacik
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 23. 6. 2006 13:15

Re: pocitacova algebra

Příspěvek od oblacik »

Ahojte, pridavam zadanie zo 17.6.

1) faktorizacia v F_q[x,y]... sformulovat algoritmus a spocitat jeho zlozitost
2a) rychle nasobenie (FFT) polynomov: (x^2+1)*(x^3-1), sformulovat algoritmus
2b) kedze som mala FFT na zapoctaku, tak som dostala pozmenene zadanie a namiesto rychleho nasobenia, som mala rychle delenie polynomov:
(x^4+1):(x^3-1)
3) dokazat, ze smolnych prvocisel je konecne mnoho
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“